Nízkonákladové letecké spoločnosti - prečo lietajú tak lacno?

Tagy:  nízkonákladové aerolinky, lacné letenky, low cost, lc

Sponzorované odkazy:

Nízkonákladové letecké spoločnosti - prečo lietajú tak lacno?

Tzv. Nízkonákladovky nie sú na českom a slovenskom trhu zas až tak dlho, napriek tomu už sme si na ich výhodné ponuky dosť zvykli. Možno si ale rovnako niekedy hovoríte, ako je možné, že lietajú tak lacno?

Bezpečnosť sa nedá oklamať

Aj napriek tomu, že nízko nákladové letecké spoločnosti šetria, kde sa dá, bezpečnosť oklamať nemôžu. Letová prevádzka podlieha prísnym pravidlám, cez ktoré „vlak nejde“. Navyše kvôli úspore volia väčšinou nové lietadlá, u ktorých je nižšia spotreba. Nie je teda v žiadnom prípade potrebné sa obávať zastaraných strojov.

Letenky len cez internet

Pre niekoho môže byť nepríjemná skutočnosť, že letenky sa predávajú výhradne cez internet. V prípade, že zákazník túto možnosť odmieta, môže si často zakúpiť letenku aj cez telefón. To vyjde zvyčajne oveľa drahšie, jednak vďaka spoplatneniu linky, tak napríklad aj vďaka vyššej cene za produkty.

Vďaka tomuto spôsobu fungovania potom v prípade problémov nie je príliš jednoduché sa s aerolinkami spojiť.

Účtuje sa „kde čo“

Aby nízko nákladové aerolinky nezvyšovali ceny, zavádzajú poplatky u často bežných vecí. Napríklad bežné odbavenie zdarma je u mnohých už minulosťou. Niekedy si môžete vybrať sedadlo, na ktorom budete sedieť, opäť za poplatok. Takých poplatkov je veľa, avšak je tiež treba dodať, že veľa cestujúcich to skutočne netrápi. Často sa na ne dá jednoducho len zvyknúť a lietanie je opäť bez problémov.

Autor: lorenteyAutor: lorentey

Jednotlivé aerolinky sa môžu viac líšiť v spoplatňovaní odbavených batožín. U niektorých low cost sa totiž väčšia batožina vôbec neoplatí viezť, pretože vyjde na stovky eur.

Ak sa chcete na palube najesť, môžete zabudnúť na „hrášky“ ako z amerických filmov. Občerstvenie zdarma nedostanete, práve tak ako noviny. Nekonajú sa ani filmy či iné spríjemnenie cesty.

Ďalšie ušetrené náklady

Lacné aerolinky šetria aj inde. Unifikáciou flotily ušetria na výcviku posádky, samotná posádka v podobe letušiek určite nebude to isté, čo v klasických aerolinkách. Ďalšie úspory prinesú nižšie poplatky letiskám, a to napríklad aj využívaním letísk okrajových v niektorých lokalitách či „zakúpením“ lacnejších časov. Do lietadiel tiež umiestnia maximálny možný počet sedadiel.

Ďalšou výraznou položkou v kalkuláciách nízkonákladových aeroliniek býva vyťaženie lietadla. Lietadlo je priemerne ďaleko viac vyťažované, než je tomu u klasických aeroliniek. Lietadlá sa „točia“ rýchlejšie, vďaka tomu viac zarobia.

Článok Nízkonákladové letecké spoločnosti - prečo lietajú tak lacno? bol publikovaný 5. ledna 2013 v 13.30 v rubrike Spoločnosti. Autorom článku je Pavla Rychtářová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...