Príručná batožina do lietadla

Tagy:  batožina, kufor, príručná batožina, kabínová batožina, check in, odbavenie, odbavená batožina

Sponzorované odkazy:

Príručná batožina do lietadla

Balíte sa na cesty a nie ste si istí, čo všetko si môžete vziať na palubu lietadla? Ako veľké a hlavne aké ťažké môžu byť vaše kufre, tašky, batohy a pod? Poznáte všeobecné pravidlá a obmedzenia týkajúce sa prepravy batožiny v lietadle? Práve o tejto téme je nasledujúci článok – ako si správne zabaliť príručnú batožinu a čo nechať radšej doma.

Príručná batožina, autor: msspider66Príručná batožina, autor: msspider66

Batožina

Batožina sa dá rozdeliť na dve skupiny. Na tzv. kabínovú čiže príručnú batožinu a odbavenú batožinu. Príručná batožina, ako už samotný názov napovedá, je taká, ktorú prepravujete so sebou v kabíne lietadla. Štandardný rozmer tejto batožiny nesmie presiahnuť rozmery 55 × 40 × 20 cm. Váhový limit je daný každou leteckou spoločnosťou. Pohybuje sa v rozmedzí od 7 – 15 kg. Pri výbere príručnej čiže kabínovej batožiny majte na pamäti to, že pri lete by ste ju mali byť schopní bez problémov uložiť do úložného priestoru nad sedadlami. Odbavená batožina je na rozdiel od príručnej batožiny omnoho väčšia a rozmernejšia. Ide vlastne o veľký kufor. Čo sa týka rozmerov a veľkosti, každá letecká spoločnosť má iné parametre. Väčšinou ale nesmie presiahnuť cca 15 – 23 kg. Táto batožina sa prepravuje v nákladnom priestore lietadla. Pri príchode na letisko idete k prepážke check-in, kde vás odbavia vrátane batožiny.

Ukladanie odbavených batožín do nákladného priestoru lietadla, autor: markhillaryUkladanie odbavených batožín do nákladného priestoru lietadla, autor: markhillary

Čo si zabaliť so sebou?

Viete, ako si správne zabaliť kufor a čo všetko by mala obsahovať vaša kabínová batožina? Snažte sa čo možno najviac zaplniť kufor, ktorý budete odbavovať. V príručnej batožine je lepšie prevážať len tie najnutnejšie veci. Väčšinou sa jedná o také veci, ktoré nevyhnutne a bezprostredne potrebujete počas cesty.
Do príručnej batožiny nesmiete uložiť žiadne ostré predmety, ako napr. nožnice, vreckové nože, pilníky na nechty a pod. Takéto predmety si radšej uložte do vášho kufra. Ak prevážate tekutiny, musíte ich mať v uzavretom vrecku (zip vrecko).
Ak prevážate lieky, môžete ich mať v príručnej batožine. Jediné, čo odporúčam je, nechať si ich v originálnej krabičke a ak môžete, nechajte si napísať od doktora potvrdenie, na čo lieky užívate a ako často.
Do príručnej batožiny je vhodné zabaliť (hlavne počas dlhého letu), čistú spodnú bielizeň, tričko, uterák, hygienické potreby, nabíjačku na telefón, vreckovku, fotoaparát, písacie potreby, peniaze a pod. – to v prípade, že sa vám váš kufor zatúla a dostane sa do vašich rúk o pár dní neskôr, alebo v tom prípade, že bude mať lietadlo meškanie a pod. Ak si chcete v príručnej batožine previezť cenný darček, odporúčam vám, radšej ho nechajte rozbalený. Môže sa stať, že ho letiskový personál bude chcieť vidieť (z bezpečnostných dôvodov) a vy ho budete musieť zbytočne rozbaľovať.

Notebook môžete mať na palube lietadla, autor: RambergMediaImagesNotebook môžete mať na palube lietadla, autor: RambergMediaImages

Vždy si dôkladne prečítajte prepravné podmienky každej leteckej spoločnosti a prípadné nariadenia, aby ste počas letu neboli ničím zaskočený.

Článok Príručná batožina do lietadla bol publikovaný 16. prosince 2012 v 10.45 v rubrike Lietanie. Autorom článku je Mgr. Eva Arnicanová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...