Letisko Luton - skvost Londýna

Tagy:  Luton, anglicko, londýn, história, terminál, areál

Sponzorované odkazy:

Letisko Luton - skvost Londýna

Veľká Británia sa pýši prvotriednou technikou a komunikáciami, v pozadí sa nedrží ani letecká doprava, ktorej dominuje kráľovská doprava a všetky Boingy zastrešuje londýnske letisko Luton. Ak cestujete a chcete mať istotu kvalitného, pohodlného a predovšetkým bezpečného letu, stavte na kráľovské ostrovy.

Letisko Luton je vzdialené približne 55 km na sever od centra Londýna, v meste Luton, ktoré spadá pod grófstvo Bedfordshire. Svojou rozlohou je štvrtým najväčším letiskom Anglicka, hneď po Heathrow, Gatwicku a Stansted.

Moderný terminál letiska Luton, autor: lutonModerný terminál letiska Luton, autor: luton

História

Prvých cestujúcich letisko privítalo 16. júla 1938 a hneď začiatkom vojny sa stalo základňou RAF. Po vojne bola pôda vrátená mestu, ktoré pokračovalo v komerčnom využívaní letiska pre leteckých dopravcov ako napríklad Euravia a Monarch Airlines. V osemdesiatych rokoch 20. storočia bol Luton najziskovejším letiskom v krajine. V tejto dobe prebiehala aj rozsiahla rekonštrukcia terminálu, roku 1985 bolo slávnostné dokončenie zhotovenia odbavovacej haly taktiež pre medzinárodné lety. V roku 1990 bol Luton premenovaný na London Luton Airport pre zlepšenie mena vo vzťahu k medzinárodnej klientele. Letisko Luton je dôležitou sieťou najmä pre charterové spoločnosti ako je spoločnosť Ryanair, Wizzair a alebo EasyJet. Aby ste sa mohli ľahšie pohybovať v okolí mesta Luton a dopravili sa bez problémov do metropoly Londýna, bola vybudovaná železničná stanica Luton Airport Parkway. Roku 2005 sa začala výstavba novej odbavovacej haly, potom čo počet odbavených cestujúcich stúpol z pôvodných necelých 2 miliónov v roku 1995 až na necelých 8 miliónov v roku 2004.

Takto sú rozmiestnené budovy letiska, autor: lutonTakto sú rozmiestnené budovy letiska, autor: luton

Základné informácie

Letisko sa zvyčajne zapisuje skratkou LTN a ICAO, pričom jeho kód je EGGW. Luton je letisko síce pomerne malé, iba s jedným terminálom, ale pýši sa moderným vybavením a prvotriednou technikou. V letiskovej hale nájdete zmenáreň, úschovňu batožín, prebaľovaciu miestnosť, detský kútik a fast food. Neočakávajte skrinky na batožinu a prístupný internet.

Článok Letisko Luton - skvost Londýna bol publikovaný 25. dubna 2013 v 08.00 v rubrike Letenky. Autorom článku je Veronika Sýkorová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...