Letisko Dubai, hlavné letisko Stredného východu

Tagy:  letisko, Dubaj, Dubai, Spojené arabské emiráty, Emirates

Sponzorované odkazy:

Letisko Dubai, hlavné letisko Stredného východu

Dubaj je jedno z najvýznamnejších letísk arabského sveta aj celej našej planéty.

Dubajské medzinárodné

Medzinárodné letisko Dubai, medzinárodne Dubai International Airport je letisko zaisťujúce spojenie so svetom metropolu Spojených arabských emirátov, Dubaj. Je hlavným letiskom tohto mesta, oblasti a dokonca aj najvýznamnejším leteckým uzlom Stredného východu.

Letisko nájdeme len asi štyri kilometre juhovýchodne od Dubaja, v dištrikte zvanom Al Garhoud.

Významné aerolínie

Letisko Dubai je domáca báza pre rad významných aeroliniek – v prvom rade to sú aerolinky Emirates a Emirates SkyCargo, spoločnosť špecializovaná na nákladnú leteckú dopravu. Priaznivci lacných letov potom majú radosť najmä z low cost spoločnosti Flydubai, ktorá tu má tiež svoju hlavnú základňu.

Celkovo sa na tomto letisku môžeme stretnúť so zhruba 130 rôznymi aerolinkami z celého sveta, lietajúcimi do asi 220 destinácií.

Veľké čísla

Letisko Dubai je naozaj veľmi vyťaženým letiskom, to ostatne dobre ilustrujú štatistiky. V roku 2010 tu bolo obslúžených neuveriteľných 47,2 milióna pasažierov, pre predstavu pražská Ruzyně nedosahuje ani štvrtinového objemu. Je tu zaznamenaný výrazný nárast, v roku 1998 letiskom prešlo len zhruba 9 miliónov cestujúcich. Celková súčasná kapacita letiska je približne 62 miliónov pasažierov za rok.

Štatistiky zaisťujú letisku 13. miesto čo sa týka vyťaženosti na svete, 4. miesto potom v rámci medzinárodnej leteckej prepravy. V kategórii nákladnej leteckej dopravy sa potom umiestnilo na 8. priečke.

Nový Terminál 3

Aerolinky Emirates realizujú lety z viac ako polovice. Vďaka tomu si mohli dovoliť výstavbu úplne nového terminálu – Terminálu 3, výhradne pre ich potreby. Otvorený bol v októbri 2008, v roku 2012 bude dostavaná jeho posledná časť, ktorá navýši kapacitu letiska na neuveriteľných 80 miliónov cestujúcich ročne. Celkovo ide o mimoriadne vybavený terminál, ktorý sa do histórie zapísal ako najväčšia budova z hľadiska podlahovej plochy.

Ostatné terminály

Okrem nového Terminálu 3 má letisko k dispozícii ďalšie tri terminály. Terminál 1 je tvorený jednou halou, Terminál 2 a 3 potom každý dvoma halami. Štvrtý terminál je určený výhradne nákladnej doprave. Terminály 1 a 3 sú prepojené prostredníctvom spoločných priestorov, Terminál 2 sa potom nachádza na druhej strane letiska a dostupný je vďaka kyvadlovej doprave. Druhý terminál slúži na odbavenie nízko nákladových letov, letov subkontinentálnych a takisto letov v oblasti Perzského zálivu.

Článok Letisko Dubai, hlavné letisko Stredného východu bol publikovaný 7. února 2013 v 09.30 v rubrike Letiská. Autorom článku je Pavla Rychtářová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...