Medzinárodné letisko Pardubice

Tagy:  Pardubice, letisko Pardubice

Sponzorované odkazy:

Medzinárodné letisko Pardubice

Letisko sa nachádza na juhozápadnom okraji Pardubíc – pri štvrti Popovické a južne od dostihového areálu Veľkej Pardubickej. Letisko má ďalej štatút medzinárodného letiska so zmiešanou vojenskou a civilnou prevádzkou, pričom prevádzkovateľom vojenského letiska je Správa letiska Pardubice a prevádzkovateľom civilného letectva spoločnosť EBA a.s.

Vojenská časť

Prevádzka vojenskej časti letiska sa začala podstatne skôr a bola plne využívaná počas druhej svetovej vojny. V tunajších hangároch potom nemecké Luftwaffe vystriedali aj lietadlá Spojencov. V súčasnosti vojenské stanovištia poskytujú služby zabezpečenia letovej prevádzky, záchrannú a požiarnu ochranu, meteorologický servis alebo rádionavigačné služby.

Civilná časť

Civilné letectvo sa v Pardubiciach datuje od roku 1995, kedy otvorenie letiska na civilné účely viedlo k založeniu spoločnosti East Bohemian Airport, teda EBA a.s. Od roku 2002 je aj mesto Pardubice jej absolútnym vlastníkom. Od začiatku civilnej prevádzky do súčasnosti tvoria väčšinu užívateľov letiska ruské spoločnosti – ako napríklad Transaero, Kras Air alebo Rossia. Na charterových linkách sa však stretneme aj so spoločnosťou ČSA, Karthago Airlanes alebo Montenegro Airlines. Prekvapivo ale bolo letisko pre odlety do turistických destinácií používané od roku 2000 pre dopravu na Mallorcu, až neskôr (od roku 2005) sa škála destinácií rozšírila o Krétu, Čiernu horu, Djerbu, Bulharsko alebo Tunis. Od roku 2011 letisko plánuje ďalšie zmeny, ktoré by ešte viac zefektívnili prevádzku letiska, napríklad výstavbou technického zázemia letiska a palivového hospodárstva, ktoré by umožňovalo odbavovať lietadlá veľkosti Boeing 747.

Súčasnosť

V súčasnosti sú cestujúcim ponúkané služby pre odbavenie na prílete a odlete aj bez časového obmedzenia podľa požiadavky cestovnej kancelárie. Poskytovanie meteorologických a predletových informácií, samozrejmosťou je aj preprava od/k lietadlu po letisku alebo zabezpečenie hotelových rezervácií. Cestujúcim je k dispozícii aj duty free shop, ponúkajúci výhodné ceny alkoholu, parfumov, kozmetiky, cukroviniek alebo šperkov, umiestnený v neverejnej časti letiska. Otváracia doba je prispôsobená časovému harmonogramu charterových letov. V areáli letiska je možnosť využiť požičovne automobilov (komunikácia s firmou je možná nielen v češtine, ale aj v bulharčine, angličtine a rumunčine) alebo niektoré z ponúkaných taxi služieb (Taxi Simona Pardubice, Taxi City, Taxi Pospíšil,…). Pre cestujúcich s vlastnou dopravou je v okolí letiska parkovisko, ktoré ponúka dlhodobé a krátkodobé parkovanie zdarma, bez nutnosti rezervácie parkovacích miest, ale bez možnosti stráženia. Preto si tu každý cestujúci parkuje svoje auto na vlastné nebezpečenstvo.

Článok Medzinárodné letisko Pardubice bol publikovaný 25. března 2013 v 16.30 v rubrike Letiská. Autorom článku je Barbora Keprdová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...