Ultraľahké lietadlá v kocke

Tagy:  ultraľahké lietadlá, lietanie, lietadlo, cestovanie, pravidlá

Sponzorované odkazy:

Ultraľahké lietadlá v kocke

Lietanie ako také sa stalo bežnou súčasťou života a zároveň najrýchlejším a najpraktickejším transportom. Ak sa chcete pozrieť do zahraničia, bez toho aby ste strávili hodiny alebo dni v automobile alebo autobuse, lietadlo je skrátka ten najvhodnejší variant. Nie každý lietanie miluje, niekto dokonca trpí nezvládnuteľnými fóbiami, ktoré let značne komplikujú. Na druhej strane ale existujú jedinci, ktorí tomuto koníčku bezhlavo prepadli a keby mohli, užívali by si pobyt vo vzduchu podstatne častejšie. Ak aj vy patríte k tým, ktorých lietanie oslovilo a radi by ste vyskúšali niečo nové, určite vás budú zaujímať ultraľahké lietadlá…

Čo sú to ultraľahké lietadlá?

Ultraľahké lietadlo je dopravný prostriedok s obmedzenou maximálnou vzletovou hmotnosťou pre iba dve osoby. Najrôznejšie definície a požiadavky týchto typov lietadiel sa líšia, ale všetky stroje musia spĺňať prísne kritériá, bez ktorých nemôžu nielen opustiť zem, ale taktiež vycestovať za hranice.

Medzi krajiny s najprísnejšími pravidlami patrí Veľká Británia, Švédsko a Nemecko. Kde sú pravidlá voľnejšie je prekvapivo Francúzsko a úplne očakávane USA, kde sú zákony natoľko benevolentné, že menšie lietadlo môže vlastniť takmer každý. A prečo sú tieto rozdiely medzi predpismi také kľúčové? Dôležité sú predovšetkým z hľadiska obchodov, pretože na základe istých noriem sú skrátka niektoré lietadlá takmer nepredajné a na našej pôde nepoužiteľné. Maximálna hmotnosť ultraľahkého lietadla v Českej republike je 450 kilogramov.

Ultraľahké lietadlá majú prísne pravidlá, autor: gvgoebelUltraľahké lietadlá majú prísne pravidlá, autor: gvgoebel

Ultralighty a svet

Vo svete sa ultraľahké lietadlá tešia ohromnej obľube a vo veľa krajinách tvoria neoddeliteľnú súčasť leteckej flotily. Avšak ani tu Česká republika nezaháľa, napriek tomu akou sme malou a pre mnohých nenápadnou krajinou, vlastníme jedny z najlepších lietadiel a predovšetkým pilotov s výbornými znalosťami a skúsenosťami, ktoré ich mnohokrát zaviedli do iných končín za rozvinutím pilotnej kariéry.

Vybavenie lietadiel

Ako už bolo spomenuté, Česi sa za svoje ultraľahké lietadlá rozhodne nemusia hanbiť, ba naopak, lietadlá sú vybavené tou najmodernejšou a najexkluzívnejšou avionikou, ktorá ľahko konkuruje bežným dopravným lietadlám. Na prístrojovej doske nájdete nielen klasické budíky, ale aj moderné obrazovky uľahčujúce manipuláciu s prístrojom aj samotný let. Zaťahovací podvozok, záchranný padákový systém a v neposlednom rade autopilot sa tiež stávajú automatickou výbavou každého, modernejšieho ultraľahkého lietadla.

Preleťte sa a zažite niečo nevídané, autor: Armchair AviatorPreleťte sa a zažite niečo nevídané, autor: Armchair Aviator

Článok Ultraľahké lietadlá v kocke bol publikovaný 19. ledna 2014 v 07.00 v rubrike Lietadlá. Autorom článku je Veronika Sýkorová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...