Medzinárodné letisko Kunovice

Tagy:  letisko Kunovice, kunovice

Sponzorované odkazy:

Medzinárodné letisko Kunovice

Letisko Kunovice je medzinárodné (od roku 1993) a neverejné. Nachádza sa 3 km od Kunovíc a 4,5 km od Uherského Hradiště. V areáli letiska sa nachádza letecké múzeum a tiež letecké opravovne. Má jednu vzletovú a pristávaciu dráhu (dĺžka 2000 m a šírka 30 m, povrch betón) a jeden terminál pre odbavenie cestujúcich. Vzhľadom na existenciu iba jednej dráhy má letisko kapacitu 10 vzletov alebo pristátí za hodinu. Za rok je to približne 58 000 vzletov (pristátí). Maximálna denná odbavovacia kapacita je 64 lietadiel. Odbavovacia budova má kapacitu odbavenia maximálne 960 pasažierov za deň. Zázemie letiska sa skladá z piatich budov. Budova č.1: riadenie letovej prevádzky, zabezpečovacia letová služba (technická sála), meteo, operačné oddelenie, handling, odbavenie cestujúcich (Check In) Budova č.2: catering (sklad) Budova č.3: catering (kuchyňa + jedáleň) Budova č.4: garáž Budova č.5: hangár.

Letisko Kunovice, autor: Michal OrlitaLetisko Kunovice, autor: Michal Orlita

História letiska

Prvé lietadlá začali v Kunoviciach pristávať už v roku 1937 a letisko bolo využívané počas okupácie aj po vojne. Najväčší rozkvet prebehol v 60. rokoch, konkrétne v rokoch 1961–1963, kedy bola vybudovaná betónová vzletová a pristávacia dráha. V druhej polovici 60. rokov potom bol zriadený systém pre presné priblíženie lietadiel. Od tej doby je letisko skôr len udržiavané a opravované.

Služby

V súčasnej dobe letisko prevádzkuje spoločnosť Aircraft Industries, a.s., ktorá zabezpečuje aj služby riadenia letovej prevádzky a charterové lety. Musí zároveň zabezpečiť tieto služby:

  • letové prevádzkové služby vrátane letiskových, letecké telekomunikačné služby, letecké informačné služby, služby pri predletovej príprave a monitorovanie letu
  • letecké meteorologické služby
  • letecké služby pátrania a záchrany. Možnosť pre pristávanie a vzletov lietadiel a pohyb lietadiel s tým súvisiacich – ochrana a ošetrovanie lietadiel
  • uskutočňovanie leteckých činností
  • poriadok, bezpečnosť, záchranná a hasičská služba na letisku
  • ochrana pred činmi protiprávneho zasahovania ohrozujúcimi bezpečnosť civilného letectva podľa podmienok stanovených právnym predpisom pre prevádzkovanie letiska.

Služby pri odbavovacom procese na letisku podľa zákona o civilnom letectve a príslušných vykonávacích predpisov ČR v platnom znení v plnom rozsahu:

  • technické a prevádzkové odbavenie lietadla na odbavovacej ploche
  • odbavenie cestujúcich a batožiny
  • odbavenie nákladu a pošty
  • zásobovanie palubného bufetu lietadla potravinami a nápojmi.

Podľa zákona č. 49/1997 Zb.

Článok Medzinárodné letisko Kunovice bol publikovaný 24. března 2013 v 16.15 v rubrike Letiská. Autorom článku je Barbora Keprdová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...