Letisko Ostrava-Mošnov medzinárodné letisko Leoša Janáčka Ostrava

Tagy:  letisko, medzinárodné letisko, Ostrava, Letisko Ostrava-Mošnov, letisko Leoša Janáčka Ostrava

Sponzorované odkazy:

Letisko Ostrava-Mošnov medzinárodné letisko Leoša Janáčka Ostrava

Ďalšie letisko, o ktorom stojí za to napísať pár riadkov je medzinárodné letisko Leoša Janáčka – Letisko Ostrava – Mošnov.

ČSA airlines, autor: Ingy The WingČSA airlines, autor: Ingy The Wing

História letiska

História medzinárodného letiska siaha do prvého desaťročia minulého storočia. V tejto dobe (v rokoch 1909 až 1914) žili v obci Harty dvaja bratia, ktorí vykonávali na letisku rôzne pokusy. Išlo o regionálnych leteckých priekopníkov. Počas prvej svetovej vojny sa letisko „pozastavilo“ a k ďalšiemu pokračovaniu sa dostalo opäť po vojne. Bratia Surovcoví sa opäť vrátili k svojej práci a začali s civilným lietaním. K letom používali hlavne lietadlo, ktoré zakúpili z vojnových prebytkov. Bohužiaľ ich letecké podnikanie z dôvodu nedostatku financií čoskoro krachlo.
Letisko Ostrava využila ako prvýkrát k leteckej prevádzke nemecká spoločnosť Luftwaffe. V roku 1945 využívala letisko československá zmiešaná letecká divízia. O pár rokov neskôr nasledoval „pokoj“ – miesto a pôda, kde stávalo „letisko“, bolo vrátené pôvodnému účelu, tj. na poľnohospodársku výrobu.
Novodobá história začala až v roku 1956, kedy sa začala stavba súčasného letiska Ostrava – Mošnov. Toto letisko oficiálne začalo prevádzku 16. 10. 1959. Letisko bolo využívané nielen na cestovné lety, ale aj na vojenské účely. Až v roku 1993 došlo k ukončeniu vojenského využívania letiska.
Dnešné medzinárodné letisko patrí pod krídla spoločnosti Letisko Ostrava, a.s. Ide o rozľahlé letisko, kde denne pristávajú a vzlietajú stovky lietadiel z celého sveta.

Austrian airlines, autor: FaceMePLSAustrian airlines, autor: FaceMePLS

Medzinárodné letisko

Keď sa povie letiská a Česká republika, každý si pravdepodobne predstaví Letisko Ruzyně. Avšak pozor, letisko v Ostrave nepatrí práve medzi drobné letiská. Minulý rok vybavilo viac ako 400 tisíc cestujúcich, a to nie je málo. Na letisku Mošnov sa môžete stretnúť so spoločnosťami ako Smart Wings, Delta Airlines, Austrian Airlines, Air France, ČSA atď.
Navyše, kto rád cestuje do Rakúska, môže využiť pravidelnú linku z Prahy do Viedne.

Delta airlines, autor: Andrei DimofteDelta airlines, autor: Andrei Dimofte

Doprava na letisko a parkovanie

Na letisko sa ľahko dostanete osobným automobilom alebo zadarmo autobusom, ktorý neustále krúži medzi železničnou stanicou Studénka a letiskom. Aby ste mohli ísť týmto autobusom zdarma, musíte vodičovi ukázať platnú letenku.
Ak idete z vlakovej stanice, stačí len nastúpiť na električku číslo 1, na konečnej stanici prestúpiť na autobus číslo 33, ktorý vás bez ďalšieho prestupovania zavezie až na letisko.
A ako je to s parkovaním na letisku? Čo viac dodať, ako to, že na letisku je parkovanie zadarmo!

Všeobecné informácie

Medzinárodné letisko Ostrava Mošnov sa nachádza cca 20 km od hlavnej stanice v Ostrave. Má iba 1 terminál a 1 vzletovú a pristávaciu dráhu, ktorá je cca 3500 m dlhá.
Letisko je moderné a odletová hala je postavená v urbanisticko-architektonickom riešení. Strecha odletovej haly pripomína krídla. Hlavným priestorom je veľká odbavovacia hala, ktorá je komunikačne prepojená s priestormi terminálu, priestormi pre cestujúcich po odbavení a miesto pre triedenie batožiny. Ďalej je doplnená o reštaurácie, obchody a prevádzkové zázemie.

Článok Letisko Ostrava-Mošnov medzinárodné letisko Leoša Janáčka Ostrava bol publikovaný 10. prosince 2012 v 07.00 v rubrike Letiská. Autorom článku je Mgr. Eva Arnicanová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...