Odbavenie na letisku alebo odbavenie a bezpečnostná kontrola

Tagy:  lietadlo, odbavenie, kontrola, gate, seat, boarding time, odlet, bezpečnostná kontrola, let

Sponzorované odkazy:

Odbavenie na letisku alebo odbavenie a bezpečnostná kontrola

Čo vás nikdy na letisku neminie? No predsa odbavenie vašej batožiny a bezpečnostná kontrola. Poďme sa spoločne zoznámiť s podrobnejšími informáciami o postupe odbavenia na letisku a ako prebieha bezpečnostná kontrola.

Klasické odbavenie

Klasické odbavenie na letisku prebieha v niekoľkých krokoch. Cestujúci po zaplatení letenky dostanú pokyny k odletu, v ktorých je uvedený čas odletu a samozrejme aj čas odbavenia na letisku.
Zvyčajne sa odporúča, aby sa cestujúci dostal na letisko s dostatočným predstihom, cca 2 hod. pred odletom. Táto doba je určená pre vás, aby ste si našli vašu odbavovaciu priehradku, nechali si zabaliť kufre do bezpečnostnej fólie atď.

Priehradky

Vašou úlohou číslo jedna je – dostať sa na príslušnú priehradku cestovnej kancelárie alebo leteckej spoločnosti a vyzdvihnúť si voucher na letenku, na ubytovanie a prípadne aj doklad o poistení. U tejto priehradky budete informovaný o čísle odbavovacej priehradky.

Odbavenie

Ďalší krok, ktorý nasleduje je – dostať sa k odbavovacej priehradke. Je to jednoduché. Musíte sa riadiť orientačnými plánmi alebo prehľadným značením. Priehradka pre odbavenie bude označená číslom letu, časom odletu a samozrejme aj názvom cieľovej destinácie. U tejto priehradky predložíte váš voucher na letenku a váš cestovný pas alebo občiansky preukaz. Pracovník letiska vám zváži vašu zapísanú batožinu, označí ju samolepiacim štítkom a kontrolný útržok z batožinového štítku spolu s palubnou vstupenkou a cestovnými dokladmi vám vráti späť. Na palubnej letenke bude uvedené číslo „gate“ (odletovej brány), čas nástupu do lietadla, tzv. boarding time a číslo vášho sedadla – seat.

Priehradky k odbaveniu, autor: kallebooPriehradky k odbaveniu, autor: kalleboo

Pasová kontrola

Krok číslo tri znie – pasová kontrola. Vašou úlohou je, odísť s príručnou batožinou, palubnou vstupenkou a cestovným dokladom k pasovej kontrole. Pri tejto kontrole budete vyzvaný k položeniu príručnej batožiny, kabelky a notebooku na kontrolný pás. Všetky vaše veci prejdú detekčnou kontrolou. Nezabudnite odložiť akékoľvek kovové veci, ktoré máte pri sebe. Napr. opasok, hodinky, kľúče, mince, ale aj kabát, sveter či mikinu, mobilný telefón a dámy dokonca aj topánky na podpätkoch. Nielen vaše veci prejdú detekčnou kontrolou, ale aj vy sám musíte prejsť detekčnou bránou (rámom). Ak úspešne dôjdete až sem, máte to najťažšie za sebou. Teraz sa budete nachádzať v odbavenom odletovom priestore. Práve tu si môžete zakúpiť pitie, jedlo, suveníry, časopisy a pod.

Gate, autor: hoyasmegGate, autor: hoyasmeg
Palubná vstupenka, autor: kallebooPalubná vstupenka, autor: kalleboo

Gate

Po úspešnom odbavení sa teraz musíte dostaviť k odletovej bráne alebo „gate“. Práve tu budete čakať na jej otvorenie. Po otvorení odletovej brány predložíte opäť cestovný doklad a palubnú vstupenku. Až po skontrolovaní údajov a overení palubnej vstupenky budete vpustený do lietadla. Buď idete priamo „rukávom“ do lietadla alebo na veľkom letisku môžete jazdiť pristaveným autobusom a pod.
V lietadle dbajte na všetky dané pokyny a inštrukcie, uložte si vašu príručnú batožinu do boxov, kabelku či laptop pod sedadlo pred vami, pripútajte sa a… lietadlo je pripravené k odletu! Šťastnú cestu!

Šťastnú cestu! Autor: Andres RuedaŠťastnú cestu! Autor: Andres Rueda

Článok Odbavenie na letisku alebo odbavenie a bezpečnostná kontrola bol publikovaný 14. prosince 2012 v 10.30 v rubrike Lietanie. Autorom článku je Mgr. Eva Arnicanová. Pre diskusiu slúži komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...