Letisko vo vašich rukách alebo všeobecné informácie o letiskách

Tagy:  letisko, kontroly, check in, odbavenie, pasová kontrola, terminály, medzinárodné letisko, duty free

Sponzorované odkazy:

Letisko vo vašich rukách alebo všeobecné informácie o letiskách

Cestujete pravidelne? Využívate letecké spoločnosti len na letnú či zimnú dovolenku? Ešte ste nikdy neleteli a iba sa chystáte?

Letisko

Všeobecne sa dá povedať, že letisko je vlastne zhluk niekoľkých budov, parkovísk, terminálov, hál, obchodov, kaviarní, pristávacích a odletových dráh a pod.
Na letisko sa môžete dostať nielen osobným automobilom, ale tiež napr. hromadnou dopravou. Odporúča sa, dostaviť sa na letisko cca 2 hodiny pred vaším letom. V tejto dobe budete prechádzať rôznymi kontrolami a odbavením.

Medzinárodné letisko

Medzinárodné letisko je určené pre medzinárodné ale aj vnútroštátne lety. Jedná sa o pravidelnú ale aj nepravidelnú leteckú prevádzku.

Terminály

Každé letisko má niekoľko terminálov, ktoré slúžia k odbaveniu letov. Napr. na lety v rámci Schengenského priestoru, súkromné ​​lety, vnútroštátne lety, medzinárodné atď. Pražské letisko má celkom tri terminály. Tzv. terminál 3 (T3) slúži k privátnym a VIP letom, pre oficiálne návštevy štátu a charterové lety. Terminál číslo 1 (T1) je určený medzikontinentálnym letom a terminál číslo 2 (T2) je vyhradený pre lety zo štátov EÚ.

Autor: U-g-g-B-o-yAutor: U-g-g-B-o-y

Odbavenie – Check-in

Po príchode na letisko je nutné nechať si odbaviť vašu batožinu a prejsť bezpečnostnou kontrolou. Odbavenie, čiže check-in je krokom číslo jedna. Najprv si musíte nájsť číslo odbavovacej priehradky. Toto číslo nájdete na veľkých monitoroch v odletových halách, podľa vášho čísla letu. Navyše príslušné odbavovacie priehradky sú označené logom vašej leteckej spoločnosti, s ktorou cestujete.
Pri odbavení musíte predložiť platný preukaz totožnosti (pas, občiansky preukaz), letenku alebo číslo rezervácie v prípade, že máte elektronickú letenku. Ak letíte do miest, kde je vyžadované vízum, je nutné ho tiež predložiť.
Pri odbavení vám zvážia batožinu a ďalej sa o ňu nestaráte, zostane vám len tzv. kabínová čiže príručná batožina. Ďalej vám vydajú letenku (palubnú vstupenku) a batožinový lístok.

Odbavenie, check-in, autor: jeremyfooOdbavenie, check-in, autor: jeremyfoo

Pasová a bezpečnostná kontrola

K tomu, aby ste mohli prísť priamo k vášmu lietadlu, musíte po odbavení prejsť ešte tzv. pasovou a bezpečnostnou kontrolou. Po predložení a skontrolovaní pasu a letenky vás zamestnanci letiska prepustia do tzv. bezcolnej zóny letiska. V týchto priestoroch si môžete zakúpiť tovar za cenu bez DPH.
Úplne posledná kontrola, ktorá vás čaká, pred vstupom do lietadla, je bezpečnostná kontrola. Ide o prehliadku nielen vašej príručnej batožiny, ale aj vás samotných. Pri týchto kontrolách sa vás letiskový personál môže spýtať, kam letíte, za akým účelom a čo všetko prevážate. Kovové predmety ako sú opasky, kľúče, telefón, notebook a pod. sa odkladajú do boxov na bežiaci pás, a následne prechádzajú röntgenom. Nedeste sa toho, bezpečnostné kontroly sú prevažne z dôvodu vašej bezpečnosti.

Americký pas, autor: swimparallelAmerický pas, autor: swimparallel

Článok Letisko vo vašich rukách alebo všeobecné informácie o letiskách bol publikovaný 17. ledna 2013 v 08.45 v rubrike Letiská. Autorom článku je Mgr. Eva Arnicanová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...