Letisko Praha Ruzyně

Tagy:  letisko, Praha, terminál, Schengen, duty free, Ruzyně, odbavenie, terminál 1, terminál 2

Sponzorované odkazy:

Letisko Praha Ruzyně

Letisko Praha Ruzyně oslávilo svoje okrúhle narodeniny – 70. rokov. Ako úplne prvé lietadlo pristálo v apríli roku 1973 Douglas DC-2. Toto letisko, ktoré sa nachádza v hlavnom meste ČR, denne odbaví tisíce turistov.

Letisko Praha Ruzyně, autor: grahamc99Letisko Praha Ruzyně, autor: grahamc99

Letisko včera a dnes

Vo svojich začiatkoch bolo na letisku odbavených cca trinásť tisíc cestujúcich za rok. V dnešnej dobe je to úplne inak. V roku 2009 bolo odbavených viac ako desať miliónov turistov, a to nie je práve málo.
Letisko počas svojej kariéry pristúpilo k niekoľkých úpravám a prestavbám. Je moderne upravené nielen z vonku, ale aj vo vnútri. Poslednou významnou dostavbou letiska bolo vybudovanie druhého veľmi moderného a priestranného terminálu. Tento terminál slúži hlavne k odbaveniu letov v rámci schengenského priestoru. Tým umožňuje jednoduchú a prehľadnú orientáciu pre cestujúcich, ktorí cestujú v rámci Schengenu. Navyše sa vďaka svojej priestorovosti na tomto termináli natáča napr. Miss, zábavné programy a rôzne výstavy.
V súčasnej dobe sa na letisku pripravuje výstavba novej dráhy. Táto paralelná dráha by mala nahradiť dlhodobo nevyužívanú dráhu, ktorá doteraz slúžila na parkovanie lietadiel.

Terminál 1, autor: Jorge-11Terminál 1, autor: Jorge-11

Ako sa dostať na letisko?

Neviete, ako sa dopraviť a dostať na letisko? Ak vám čas dovolí, môžete sa pozrieť na webové stránky letiska, kde sú uvedené rôzne spôsoby, ako sa dopraviť na letisko.
Najjednoduchšia cesta je samozrejme osobným automobilom, či už vašim alebo taxi službou. Taxi z centra na letisko stojí okolo 500 Kč (20 €). Ak dávate prednosť hromadnej doprave, na letisko jazdia napr. autobusy číslo 100 a 119 zo staníc metra Dejvická alebo Zličín. Táto cesta vám zaberie cca 20 minút.

ČSA, autor: Ingy The WingČSA, autor: Ingy The Wing

Kedy sa dostať na letisko?

Na letisko sa obvykle prichádza cca 2 hod. vopred. Prečo? Väčšina dopravcov odporúča odbaviť sa s týmto časovým predstihom. Nikdy neviete, koľko bude na letisku ľudí alebo čo vás zdrží. Ak sa nestihnete odbaviť do 40tich minút pred vaším letom, nemusí vám byť vydaná letenka. Vždy si radšej nechávajte časovú rezervu. Cestujte v pokoji a bez stresu.
Po príchode na letisko odporúčam zabaliť vašu batožinu do fólie. Táto fólia má svoje kladné stránky – ochráni vašu batožinu pred poškodením počas manipulácie, a ak sa vám pokazí zips či iné zapínanie, váš obsah sa nevysype na zem. Cena tejto fólie je momentálne 3 €.

Nákupy na letisku

Aby sa cestujúci cítili pohodlne, na letisku môžu nakupovať celkom v 85 obchodoch. Zakúpiť si môžete nielen jedlo, pitie a suveníry, ale aj značkové oblečenie, parfumy, alkohol, bižutériu, hodinky a mnoho ďalšieho. V termináli 1 a 2 sa nachádzajú obchody travel value a duty free, ktoré ponúkajú aj bohatý výber alkoholických a nealkoholických nápojov, sladkosti a kozmetiku.

Článok Letisko Praha Ruzyně bol publikovaný 11. prosince 2012 v 10.15 v rubrike Letiská. Autorom článku je Mgr. Eva Arnicanová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...