Čo si nezabudnúť zbaliť na exotickú dovolenku?

Tagy:  exotická dovolenka, pobyt, zájazd, oblečenie, obuv, kozmetika, batožina, vybavenie

Sponzorované odkazy:

Čo si nezabudnúť zbaliť na exotickú dovolenku?

Väčšinou v stredomorských oblastiach ako je Taliansko alebo Francúzsko je už v tejto dobe pomerne zima. Ak milujete naozajstné a nefalšované leto, kúpanie sa v teplom mori a opaľovanie, v Európe si tohto luxusu v októbri príliš neužijete a ak áno, rozhodne nemožno hovoriť o tropických teplotách. Kde ale naopak bude pekne po celý rok, sú exotické oblasti, ktoré prekypujú tropickým podnebím, či už sa rozhodnete cestovať v máji, októbri alebo napríklad koncom zimy. Čo si ale na takú exotickú dovolenku zabaliť, aby vám nič nechýbalo?

V tomto prípade veľa záleží na tom, do akých končín sa hodláte vypraviť, pretože nie je exotika ako exotika. Kým napríklad v Thajsku nájdete moderné nákupné centrá, kde možno prakticky všetko kúpiť, na ostrovoch Indonézie je to trochu horšie.

Aké si vziať oblečenie?

Do exotických krajín si rozhodne vezmite oblečenie podľa ľubovôle ako sú plavky, kraťasy, tielka a šaty. Navyše si ale pribaľte aj teplejšiu mikinu a dlhšie nohavice, pravdepodobne nepohrdnete ani uzavretou obuvou. A dôvod? V niektorých krajinách sú nočné teploty veľmi nízke, a to aj za predpokladu, že je cez deň horúco. Napríklad v Čile alebo v Peru sa cez deň budete potiť, ale večer naopak mrznúť. Na tieto protiklady preto vždy myslite a radšej si vopred danú oblasť a jej podnebný pás poriadne naštudujte.

Ďalším dôvodom, prečo si aj pribaliť teplejší odev a obuv sú výlety. Na pláži je samozrejme horúco, avšak v tropických pralesoch alebo vyššie v horách, je niekedy pomerne chladno. Počítajte tiež s prípadnými prehánkami alebo dokonca niekoľkodennými lejakmi, pre ktoré sa oplatí vziať pršiplášť, nepremokavú obuv, aj gumené čižmy a niekoľko párov ponožiek do zásoby. Nikdy neviete, kedy sa vám tie aktuálne premočia.

Čo si vziať na exotickú dovolenku?, autor: janderkČo si vziať na exotickú dovolenku?, autor: janderk

Akú si vziať kozmetiku?

Či si vezmete líčenie alebo nie je úplne na vás, do toho vám nikto hovoriť nebude, na trhu je však nepreberné množstvo prípravkov, ktoré vám môžu naozaj pomôcť. Jedným z nich je napríklad opaľovací krém, a to ako na telo, tak na tvár. Telo potierajte ideálne faktorom 30, neskôr 20. Nemusíte mať strach, že by ste sa neopálili, ale prevencia je základ a rakovina kože veľmi nebezpečnou chorobou. Na tvár si potom kúpte veľmi kvalitný krém s UV faktorom 50. Ak trpíte na pigmentové škvrny, buďte radšej v tieni, tvári vaša opatrnosť prospeje.

Na čo takisto nesmiete zabudnúť, sú kvalitné repelenty nielen proti komárom, ale proti hmyzu celkovo. Ten je v exotických oblastiach agresívny a vzhľadom k tomu, že má inú povahu, než hmyz na Slovensku, mohli by ste utrpieť nepríjemnú alergickú reakciu. Gél na upokojenie podráždenia preto tiež nie je na zahodenie a jeho kúpu určite zvážte.

Čo ďalšie by bolo vhodné?

Čo v exotických končinách bude určite tiež vhodné, je moskytiéra, lebo nikdy neviete, kde budete práve spať, pribaľte si rovnako aj náplasťové vankúšiky, gázu, obväz, ovínadlo, kysličník alebo inú dezinfekciu a tiež základné lieky ako je kinedryl, paralen, pastilky proti bolesti v krku a podobne.

Pribaľte si vhodnú kozmetiku, autor: garnierPribaľte si vhodnú kozmetiku, autor: garnier

Článok Čo si nezabudnúť zbaliť na exotickú dovolenku? bol publikovaný 1. října 2014 v 06.30 v rubrike Lietanie. Autorom článku je Veronika Sýkorová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...