Batožina do lietadla - odbavená a príručná batožina

Tagy:  kufor, príručná batožina, kabínová batožina, odbavená batožina, batožina, batohy, tekutiny, Free baggage

Sponzorované odkazy:

Batožina do lietadla - odbavená a príručná batožina

Viete, ako sa líši príručná a zapísaná batožina? Poznáte bezpečnostné opatrenia pre príručnú batožinu? Poďme sa spoločne zoznámiť s batožinou v leteckej doprave.

Cestovanie lietadlom

Sú známe dva druhy batožiny, a to kabínová čiže príručná a zapísaná batožina. Ich preprava na palube lietadla na rozdiel od prepravy v iných dopravných prostriedkoch má oveľa prísnejšie predpisy, ktoré je nutné dodržiavať. Musíme si uvedomiť, že oproti dopravným prostriedkom typu osobných automobilov, vlakov, autobusov a pod., sú lietadlá výrazne obmedzené maximálnou hmotnosťou (myslí sa tým vzletová a pristávacia hmotnosť). Každá letecká spoločnosť má svoje požiadavky, kritériá a predpisy, čo sa týka prepravy batožiny. Väčšinou sú tieto pravidlá pri rôznych dopravcoch veľmi podobné.

Príručná batožina, autor: Brian McDermottPríručná batožina, autor: Brian McDermott

Free baggage

Batožinu, ktorú si so sebou vezieme sa delí na štyri základné skupiny.
Tzv. Free baggage, čiže predmety, ktoré sa nemusia vážiť. Túto batožinu si každý z nás sám prepravuje, a sám si za ňu aj ručí v prípade poškodenia alebo straty. Ide o batožinu typu – oblečenie, prikrývka, dámske kabelky, fotoaparát v brašničke, jedlo pre dieťa po dobu letu, zložený invalidný vozík, golfové palice pre deti a pod.

Príručná batožina

Druhá skupina batožiny je tzv. nezapísaná batožina. Ide o podobný druh batožiny ako v prvej kategórii. Opäť si za ňu ručí cestujúci sám, ale už sa na ňu vzťahujú rozmerové a hmotnostné limity. Cestujúci si zvyčajne môžu vziať na palubu batožinu o rozmeroch 55 × 45 × 25 cm a hmotnosti cca 5 kg. Samozrejme tieto rozmery a váha sa môžu u rôznych leteckých spoločností líšiť. Táto batožina prechádza kontrolou – röntgenom, kde pracovníci letiska skontrolujú jej obsah. Majte na pamäti, že kovové a ostré predmety radšej nechávajte doma. Môže sa jednať o potenciálnu zbraň či nebezpečný predmet. Ak si do batožiny beriete aj tekutiny, rúže, riasenky, holiace peny, zubnú pastu, gél na vlasy, atď., zabaľte ich do priesvitného plastového vrecka o rozmere 20 × 20 cm. Každý cestujúci môže mať len jedno toto vrecko. A ešte myslite na to, že celkový objem tekutiny nesmie presiahnuť 100 ml.

Kufre

Tretiu skupinu tvorí tzv. zapísaná batožina. Ide hlavne o naše kufre, veľké batohy… skrátka všetku batožinu, ktorú si so sebou neberieme na palubu lietadla. Tieto kufre a objemné batohy podliehajú kontrole a váženiu. Pri odbavení dostane každá batožina svoj kód a ďalej sa o ňu nestaráme. Prepravuje sa v batožinovom priestore lietadla a počas letu nikto z cestujúcich nemá k nej prístup.
Batožina podlieha prísnym pravidlám čo sa rozmerov a váhy týka. Ak ich limit presiahnete, ich nadmerná hmotnosť je spoplatnená. V kufroch je zakázané voziť napr. krehké predmety, zbrane, potraviny, cenné papiere, peniaze a pod.

Ako poslednú skupinu tvorí tzv. nesprevádzaná batožina. Táto batožinu sa nás viac menej netýka. Tieto batožiny sú posielané formou nákladu iným lietadlom.

Článok Batožina do lietadla - odbavená a príručná batožina bol publikovaný 19. prosince 2012 v 11.00 v rubrike Lietanie. Autorom článku je Mgr. Eva Arnicanová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...