Letiskové poplatky alebo dane a taxy

Tagy:  letiskové poplatky, dane, letenky, letenka, taxy, cena

Sponzorované odkazy:

Letiskové poplatky alebo dane a taxy

Každá letenka niečo stojí. Viete však, čo všetko cena letenky zahŕňa? Ku každej cene letenky patria tzv. letiskové poplatky. Niekedy sa táto suma môže dostať až na cenu vyššiu než koľko stojí samotná letenka. Zoznámme sa s letiskovými poplatkami a s tým, ako sa vypočítavajú.

Autor: AMagillAutor: AMagill

Letiskový poplatok – daň

Nie je tomu tak dávno, kedy sa k cene letenky pripočítaval iba jeden jediný poplatok – daň. Túto daň musela každá letecká spoločnosť odviesť štátu. V dnešnej dobe sú ceny letenky a ceny daní uvádzané zvlášť. Prečo? Z jedného prostého dôvodu. Výška dane je značne pohyblivá a líši sa nielen v rôznych krajinách, ale tiež u rôznych leteckých spoločností. Z tohto dôvodu vznikla cenová politika aerolínií. Väčšinou sa vám podarí nájsť naozaj lacnú letenku, takmer za „smiešnu“ cenu, ale dajte si pozor, určite ide o letenku, kde ešte nie sú započítané letiskové poplatky a taxy.

Letiskové poplatky – taxy

Poplatky a taxy, ktoré platíte už pri rezervácii letenky, sú väčšinou čiastky účtované správou letísk. Tieto poplatky v sebe nesú poskytované služby ako napr. poplatky za terminál, bezpečnostné poplatky, servisné poplatky a pod. Väčšinou ide o pomerne stabilné poplatky.
Ale aby to nebolo tak jednoduché, ako sa môže zdať, letecké spoločnosti si k vyššie spomínaným poplatkom a taxám často pripočítavajú poplatky vlastné! Tie sa samozrejme značne líšia u rôznych spoločností. Väčšinou ide o príplatky za palivo, krízové ​​príplatky a ďalšie. V súčasnej dobe nám letecké spoločnosti uvádzajú na svojich stránkach konečné ceny leteniek. Dávajte si pozor, aby sa vaša letenka neustále nenavyšovala. Radšej si dôkladne prečítajte rezervačné stránky danej spoločnosti a uistite sa, že nebudete musieť zaplatiť ďalšie poplatky.
Cena letenky niekedy stúpne len o niekoľko € až desiatok €, ale v niektorých prípadoch dokonca bude aj o niekoľko stoviek € vyššia!

Autor: mroachAutor: mroach

Extra poplatky

Ďalšie používané poplatky sú napr. pristávacie poplatky, svetlo-technické poplatky, nočné poplatky, hangárové poplatky a už spomínané manipulačné poplatky.

Slovo na záver

Väčšina cestujúcich dáva nepochybne prednosť lacnejším letenkám. Dávajte si však pozor, ako si letenku zakúpite. Vopred si overte, čo cena letenky zahŕňa a za čo si musíte priplatiť.
Väčšinou platí, že menej vyťažené letiská účtujú leteckým spoločnostiam nižšie letiskové taxy. Výška taxy v centre mesta bude vyššia ako výška letiskového poplatku na okraji mesta.
Vašu letenku si riadne preštudujte a prekontrolujte, za čo vlastne platíte peniaze.

Článok Letiskové poplatky alebo dane a taxy bol publikovaný 18. ledna 2013 v 08.45 v rubrike Letenky. Autorom článku je Mgr. Eva Arnicanová. Pre diskusiu slúži komentáře (3).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...