Koľko si účtujú aerolinky za dodatočné poplatky?

Tagy:  letenky, lacné letenky, nízkonákladová doprava, nízkonákladové letenky, poplatky, skryté poplatky, cestovanie

Sponzorované odkazy:

Koľko si účtujú aerolinky za dodatočné poplatky?

Letenka za 22 €. Ponuka znie skvele, ba dokonca dokonale a kto by jej mohol odolať. Hovoríte si, že sa za takto podozrivo nízkou cenou, musí schovávať nejaké „ale“. Áno, máte pravdu. Letenka sama osebe síce bude lacná, avšak s ďalšími skrytými poplatkami, sa vlastne dostanete, na úplne bežnú cenu. Ako teda odhaliť skutočne lacné letenky a neobjednávať si skryté služby, o ktoré vôbec nestojíte?

Trik nízkonákladovej dopravy

A práve v tom tkvie čaro nízkonákladovej dopravy, ktorá síce sľubuje najlacnejšie letenky na trhu, ale spolu s nimi ponúka aj takzvané skryté poplatky, ktoré si buď môžete alebo nemusíte priplatiť. Problém ale spočíva v ich rafinovanej skrytosti. Pri vybavovaní letenky v malom, mnohokrát nejasnom a nečitateľnom, texte pod čiarou uvádzajú, že poplatky predstavujú určitú sumu, ktorú zaplatíte, pokiaľ s podmienkami súhlasíte. Neznalý turista podpíše alebo odsúhlasí kúpu a nestačí sa potom čudovať. Pritom by pomohlo, len poriadne čítať.

K typický skrytým poplatkom tak patrí odbavenie batožiny na letisku alebo napríklad výber sedadla. Takáto služba môže stáť okolo 30 € a keď ich všetky sčítate, letenka už nebude stáť 22 €, ako bolo sľubované, ale napríklad 114 €.

Prečo je tomu tak?

Dôvod skrytých poplatkov je jednoduchý. Z niečoho nízkonákladové letecké spoločnosti, jednoducho žiť musia. Extrémne lacné letenky im pokryjú náklady a na čom si takzvane, namastia vrecko, sú práve skryté poplatky a spoplatnené služby. Dobrý obchodník je skrátka dobrý obchodník a vám nezostane, než začať poriadne študovať zmluvy a kúpne podmienky.

Cestujte bez skrytých poplatkov, autor: portugalskowebCestujte bez skrytých poplatkov, autor: portugalskoweb

Pozor na poistenie!

Častým kameňom úrazu býva skryté poistenia, ktoré sa buď tvári ako služba zadarmo alebo online alebo je nenápadne schované tam, kde by ste ho vôbec nečakali. Napríklad nízkonákladový letecký dopravca Ryanair, ponúka poistenie v abecednom zozname krajín, do ktorých môžete letieť. Neznalý človek si tak opäť priplatí službu, ktorá je mu k ničomu. A takýchto chytákov je v ponukách nespočetné množstvo. Preto je dobré si stránky danej firmy najprv poriadne prejsť, zoznámiť sa s ponukou a kompletnými službami a následne môžete nakupovať.

Spoplatnená príručná batožina

Spoločnosť Wizzair, ktorá sa tiež špecializuje na nízkonákladovú dopravu, prišla s novinkou, ktorá zahŕňa spoplatnenie príručnej batožiny. Vy si batožinu vziať môžete, ale v podstatne menších rozmeroch, než tomu bolo doposiaľ. Opäť tu platí pravidlo – čítať, čítať a čítať!

Oplatia sa letenky vôbec?

Áno, rozhodne! Nízkonákladové letenky sa stále oplatia a je iba na vás, do akej miery sa v nich budete orientovať. Ak sa nenecháte napáliť a chytro sa vyhnete skrytým poplatkov, môžete cestovať naprieč Európou naozaj, za pár eur.

Článok Koľko si účtujú aerolinky za dodatočné poplatky? bol publikovaný 6. července 2014 v 07.00 v rubrike Letenky, Lietanie a Spoločnosti. Autorom článku je Veronika Sýkorová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...