Duty free shopy na letiskách

Tagy:  duty free shopy, duty free, letisko

Sponzorované odkazy:

Duty free shopy na letiskách

Čo sú to duty free shopy?

Duty free shopy sú obchody, kde môžete nakupovať tovar oslobodený od daní či iných poplatkov. Predpokladá sa totiž, že tovar bude cestujúcimi odvezený do iných krajín. Niektoré krajiny však ukladajú daňovú povinnosť na tovar do nich dovezený, aj keď bol kúpený v duty free shope. Často sa tak stáva aj pri prekročení množstevných limitov pre dovezený tovar. Duty free shopy sú väčšinou na letiskách a v prístavoch, teda v medzinárodných zónach. Radí sa k nim ale aj palubný predaj, napr., v lietadlách. Nie vždy nájdeme bezcolnú zónu na cestách alebo železniciach, aj keď napr. v USA a Kanade to zvykom býva. Predaj cestujúcim, ktorí bývajú v EÚ a cestujú do jej inej krajiny, je pre tieto osoby zdanený podľa platných zákonov. Bez daní a poplatkov nakupujú tí občania EÚ, či iných krajín, ktorí letia mimo EÚ, výnimku tvoria Alandy a Kanárske ostrovy, ktoré sú síce v EÚ, ale neplatí pre nich jednotný colný sadzobník, preto je možné tu nakupovať bez cla aj keď cestujeme v rámci EÚ.

Práva a povinnosti

Akýkoľvek pasažier s trvalým bydliskom mimo EÚ VAT (priestor v EÚ s rovnakou DPH), je oprávnený nakupovať v obchodoch v EÚ bez platenia DPH. Presnejšie povedané nakúpi tovar zaťažený daňou, avšak po jeho exporte mimo toto daňové pásmo môže požiadať o jej vrátenie. Musí ale splniť nasledujúce podmienky:

  • trvalé bydlisko mimo EÚ
  • pobyt v EÚ max. 6 mesiacov
  • tovar predaný do zahraničia musí byť nakúpené max. 3 mesiace pred týmto exportom
  • má doklady o kúpe tovaru v obchodoch
  • predloží tieto doklady na opečiatkovanie príslušnému úradu, a to vo chvíli keď z EÚ odchádza

Vrátenie daní je však možné vykonať len v prípade, že je tovar určený pre osobnú potrebu kupujúceho. Potrebné formuláre a účtenky sa posielajú späť k maloobchodníkovi, a ten vracia dane. Vo väčšine prípadov však nie je nutné zdaniť malé nákupy cestujúcim z nečlenských štátov.

Duty free shop, autor: CoolcaesarDuty free shop, autor: Coolcaesar

Kde všade môžeme nakupovať bez cla?

Duty free shopy ale nenájdeme len na letiskách alebo v prístavoch. Napr. v Japonsku môže cestujúci nakupovať tovar bez dane, ak sa v krajine zdržiava menej ako šesť mesiacov. Takto nakupovať je možné napríklad v Tokyu v nákupnej štvrti zameranej na elektroniku – Akihabara. Duty free shopy nájdeme aj na Filipínach, v Thajsku a v Austrálii.

Pozor na alkohol!

Pozor si však dávajte, ak nakupujete napr. alkohol na letisku, kde len prestupujete. Pred letom a alebo po prílete do cieľovej destinácie by Vám ho mohla ochranka zabaviť, pretože pravdepodobne bude prekračovať povolené množstvo tekutiny v jednej nádobe. To neplatí, ak cestujete v rámci EÚ alebo do Chorvátska či Singapuru v rámci jedného dňa, alkohol máte v samostatnej taške a máte doklad o jeho kúpe.

Článok Duty free shopy na letiskách bol publikovaný 31. ledna 2013 v 07.30 v rubrike Letiská. Autorom článku je Barbora Keprdová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...