Letisko Mníchov, jedno z najlepších v Európe

Tagy:  Mníchov, letisko

Sponzorované odkazy:

Letisko Mníchov, jedno z najlepších v Európe

Oficiálny názov Mníchovského letiska znie: Munich Franz Josef Strauss International Airport a leží 28,5 km severovýchodne od nemeckého mesta Mníchov. Je centrom spoločnosti Lufthansa a jej partnerov zo Star Alliance. Letisko je pomenované po nemeckom politikovi Franz Josef Straussovi a nachádza sa na území štyroch miest. Oberding (terminály; dištrikt Erding), Hallbergmoos, Freising a Marzling (dištrikt Freising). Letisko zažíva veľký boom, len medzi rokmi 1995 a 2006 sa počet cestujúcich takmer zdvojnásobil, z 15 miliónov ročne na 30 miliónov. Po Frankfurte je druhým najvyužívanejším letiskom spoločnosti Lufthansa. Z európskych letísk je na siedmom mieste (za rok 2010 prepravilo 34,721,605 pa­sažierov). V roku 2010 pri udeľovaní cien Skytrax World Airport Awards dostalo ocenenie ako najlepšie letisko v Európe a štvrté najlepšie na svete. Väčšina budov letiska je umiestnená medzi dvomi ranvejami (dráhami). Príjazdová cesta a železnica rozdeľuje západ letiska na južnú časť, slúžiacu pre nákladné lety a údržbu lietadiel a severnú časť s administratívnymi budovami a dlhodobým parkoviskom Návštevníckeho centra.

Terminály

Terminál 1

Terminál 1 je starší z terminálov a jeho prevádzka sa začala 17. mája 1992. Obslúži 25 miliónov pasažierov ročne a je rozdelený na 5 modulov označených písmenami A, B, C, D, E. Moduly A až D poskytujú všetky služby spojené s odletmi a príletmi, kým modul E slúži len pre prílety. Tento systém je pohodlný najmä pre pasažierov, pretože umožňuje ľahkú orientáciu na letisku. Hala F je umiestnená zvlášť, pri termináli 2. Mólo dlhé 1081 metrov obsahuje 21 mostov, ktorými cestujúci vchádzajú do lietadiel. Dva z nich boli prerobené na čakacie haly pre cestujúcich.

chceck-in 1, autor: Aconcaguachceck-in 1, autor: Aconcagua

Terminál 2

Terminál 2 začal činnosť 29. júna 2003 a rovnako ako terminál 1 obslúži za rok 25 miliónov pasažierov. Nie je ale rozdelený na moduly, ale všetky časti sú sústredené okolo jedného „námestia“. Kvôli bezpečnostným obmedzeniam EÚ je terminál vybavený zariadeniami pre odbavenie cestujúcich z krajín, ktoré majú iné obmedzenia. Terminál nemá oddelené prílety a odlety. Mólo dlhé 980 m ústi do 24 mostov k lietadlám. Ort Centre (MAC) Je nákupné, obchodné a rekreačné centrum, ktoré spája oba terminály. Staršie Central Area, ktoré bolo pôvodne postavené ako súčasť terminálu 1 obsahuje nákupné centrum a S-Bahn stanice (metro). Novšia časť – Mac Forum – bola postavená s terminálom 2 a je to veľký vonkajší priestor so strechou pripomínajúcou stan, ktorá je navyše čiastočne priehľadná. Vedľa tejto časti je hotel.

Článok Letisko Mníchov, jedno z najlepších v Európe bol publikovaný 8. února 2013 v 09.30 v rubrike Letiská. Autorom článku je Barbora Keprdová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...