Charterové lety v kocke

Tagy:  letenky, charter, charterové lety, zájazd, exotické destinácie

Sponzorované odkazy:

Charterové lety v kocke

Pri cestovaní sa stretávame s mnohými odbornými pojmami, jedným z nich je práve charterový let. O čo sa teda jedná, keď ho použijeme, máme z neho nejaký úžitok?

Anglické slovo charter

Slovo charter mnohí poznajú v úplne iných súvislostiach. Preložiť by sme ho mohli ako „najať si“. A používa sa výhradne v oblasti dopravy. Najčastejšie sa s tým stretneme v lodnej doprave, kde sa uzatvára zmluva o nájme alebo prevádzke lode. V leteckej doprave to funguje veľmi podobne. Zvyčajne si cestovná kancelária prenajíma lietadlo a tým zaisťuje svojim klientom dopravu na miesto a späť. Ide teda o nepravidelné le­ty.

Výhody charterových letov

Cestovná kancelária môže vďaka charterovému letu zaistiť presne také služby, ktoré pre klientov potrebuje. Všetko začína u voľby cieľového letiska. Klienti tak nemusia po prílete absolvovať zdĺhavú cestu do miesta určenia, pretože sú dopravení na najbližšie letisko, ktoré je možné použiť. To ocenia napríklad návštevníci Grécka, ktorí by pri využití klasického linkového spojenia museli cestovať ešte trajektami. Charterový let tiež často vyjde lacnejšie, najmä vďaka nízkej ponuke pravidelných linkových letov.

Ďalšou veľkou výhodou je možnosť časového prispôsobenia. Možno tu totiž podstatne lepšie načasovať celú cestu a ubytovanie a odubytovávanie. Nevznikajú oneskorenia, ktoré sú v horúcom letnom počasí a s kufrom za chrbtom pomerne nepríjemné. Cestovné kancelárie tiež deň odletu a príletu plánujú tak, aby bol zájazd čo najlepšie zakomponovateľný do programu pracujúcich.

Nevýhoda charterových letov

Jednou z nevýhod charterových letov je vyššia pravdepodobnosť meškania. Keďže ide o náhodné spoje, sú v prípade problémov s odlietavajúcimi časmi tými prvými, ktoré budú posunuté. Majú totiž pred nimi prednosť všetky pravidelné linkové lety. Na odletovú dráhu sa tak môžu dostať aj o hodiny neskôr.

Charterové lety samostatne

Najčastejšími cestujúcimi v prípade charterových letov sú zákazníci cestovnej kancelárie, ktorí si zakúpili balík pozostávajúci z ubytovania a dopravy. Je si však možné tiež zakúpiť len letenky a to vďaka tomu, že nie vždy sa podarí cestovnej kancelárii obsadiť plne lietadlo. Ak to teda kapacita dovoľuje, predáva kancelária letenky aj voľne. Pre mnoho cestovateľov je to spôsob, ako prísť k letenkám do zaujímavých destinácií. Navyše často si môžu pochvaľovať aj nižšiu cenu. Niektoré kancelárie aj zaisťujú už len lietadlá a v sezóne tak ponúkajú pravidelné linky do exotických miest.

Článok Charterové lety v kocke bol publikovaný 12. ledna 2013 v 07.30 v rubrike Letenky. Autorom článku je Pavla Rychtářová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...