6 tipov ako bývať na dovolenke za(darmo alebo za) babku

6 tipov ako bývať na dovolenke za(darmo alebo za) babku

Potrebujete vypadnúť, ale na účte nemáte tisíce eur na parádnu dovolenku? Dobrý oddych by ste si mali vedieť zabezpečiť aj lacno. Ubytovanie je položka na dovolenke zvyčajne najdrahšia. Preto sa na nej dá aj najviac ušetriť. Doma za ubytovanie neplatíte (resp. aj keď na dovolenku odídete na nájomnom za ten týždeň neušetríte), a tak každé euro za izbu je eurom, ktoré v rozpočte na dovolenku musíte nájsť. Existuje však niekoľko grifov na to, aby ste našli skvelé izby za nízke ceny a ešte sa na dovolenke aj dobre zabavili.

1. Zháňajte si ubytovanie sami, hľadajte online

Keď už túžite po peknom ubytovaní v hoteli či v penzióne, rozhodne neplaťte pri jeho platení provízie cestovným kanceláriám. Prelúskajte internetové portály s ubytovaním ako napríklad avander.sk a ubytujte sa podľa svojich predstáv a na ideálnom mieste, no stále lacno.

2. Poďte do dobrodružstva – bývajte u niekoho

Mnohí ste už dozaista počuli o Couchsurfingu – možnosti dohodnúť sa prostredníctvom internetového portálu s niekým, kto vás ubytuje. Existujú však i iné weby, na ktorých môžete nadviazať podobné kontakty a využiť pohostinnosť iných. Zvyčajne je to celkom zadarmo, hoci slušnosť káže domácemu aspoň poupratovať, či čosi dobré navariť. Takáto skúsenosť má tú výhodu, že sa dostanete rovno do kultúry danej krajiny, zžijete sa s jej obyvateľmi a uzavriete nové priateľstvá. Na druhej strane by ste potom mali byť ochotní (hoci to nie je povinnosťou) ponúknuť ubytovanie, keď bude chcieť niekto zavítať do vášho mesta.

3. Vymeňte si životy!

Možno ste už videli romantickú komédiu s Cameron Diaz In her shoes, kde si hlavné hrdinky vymenia na leto domy a žijú na chvíľu život tej druhej. Aj také čosi je dnes už možné a dokonca aj na Slovensku. Internet je mocný nástroj, ktorý vám umožní registrovať sa na „houseswapových“ (house – dom, swap – výmena) portáloch (vyskúšajte napríklad tento alebo tento) a potom vám už ostáva len niekoho presvedčiť, aby si to s vami vymenil.

4. Kydajte hnoj za ubytovanie

Možno to neznie práve najlákavejšie, ale aj takáto možnosť tu pre dobrodružstva chtivých turistov existuje. WWOOF (World Wide Opportunities on Organic Farms) ponúka možnosti dobrovoľnej práce na organických farmách kade-tade po celom svete. Za robotu dostanete ubytovanie i stravu a navyše príležitosť poriadne si oddýchnuť od sedenia za počítačom. Nepotrebujete žiadne predchádzajúce skúsenosti a ešte aj schudnete do plaviek :)

5. Housesittujte

Všetci poznáme babysitterky, čo strážia deti. V poslednom čase sa rozmáha trh s dogsitterkami, čo strážia psov. Housesitting je, ako inak, o strážení domov a takisto začína byť pomerne populárny. Niekto jednoducho potrebuje odísť z domu a bojí sa ho nechať dlho prázdny. Preto sa zaregistruje na niektorej z mora housesittingových webstránok a nájde si niekoho, kto mu dom postráži. Takéto stráženia sú zvyčajne dlhodobého charakteru a trvajú i mesiac, či dlhšie. Spoľahlivým housesitterom s dobrým hodnotením potom domy zveria ochotnejšie a po pár skúsenostiach budete mať skutočne na výber. Tento trend je síce americký, no už prišiel aj k nám do Európy.

6. Bývajte v bytoch, nie v hoteloch

Skvelou možnosťou lacného ubytovania sú aj byty, či domy, ktoré podnikaví majitelia vlastnia práve na účely ubytovania pre turistov. Vynáša im to totiž viac ako dlhodobý prenájom. Takéto ubytovanie je fajn preto, že v byte nájdete všetko, čo potrebujete a niektoré dokonca i pravidelne upratujú ako hotelové izby. Niekto prenajíma celý byt, iní majú k dispozícii jednu voľnú izbu alebo poschodie v dome a tak na nich zarábajú. Na internete nájdete mnoho zahraničných webov, ktoré vám pomôžu nájsť dobrý bytík vo vybranej destinácii. Takéto byty a domy nájdete napríklad tu alebo tu.

Článok 6 tipov ako bývať na dovolenke za(darmo alebo za) babku bol publikovaný 27. dubna 2015 v 21.00 v rubrike PR články. Autorom článku je redakce. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...