Nadzvukové lietadlo - Concorde

Tagy:  lietadlo, nadzvukové lietadlo, Concord, Concorde, havária, Francúzske lietadlo, Air France

Sponzorované odkazy:

Nadzvukové lietadlo - Concorde

Nadzvukový Concorde bol dlhé roky „výkladnou skriňou“ leteckých spoločností Air France a British Airways. Toto elegantné lietadlo, ktoré zvládlo trasu medzi Európou a východným pobrežím Spojených štátov iba za tri hodiny, ale nikdy nesplnilo sny svojich konštruktérov. Ako to? V 70. rokoch totiž ovládli diaľkové trasy pomalšie, ale úspornejšie veľkokapacitné stroje. A ako to s Concordom skončilo? Koniec nadzvukovej éry priniesla havária tohto lietadla pri Paríži 25.7. 2000.

Vzlet Concorde, autor: XOXVzlet Concorde, autor: XOX

Rýchlosť Concorde

Prvé nadzvukové dopravné lietadlo bolo postavené v britsko-francúzskej spolupráci. V roku 1969 bol uskutočnený prvý skúšobný let a o sedem rokov neskôr sa dostali tieto luxusné lietadlá na scénu. Concorde dokázal preletieť Atlantik iba za tri hodiny. Dosahoval rýchlosť až 2172 km za hodinu. Pri ceste z Európy do Ameriky pristávali cestujúci dokonca o hodinu skôr, ako vzlietli. Takéto rýchle a luxusné cestovanie však niečo stojí. Cena jednej letenky činila cca 6000 dolárov.
Concorde mal celkom 4 prúdové motory, cestovná rýchlosť 2335 km za hodinu, dolet cca 6500 km a celkom sa do lietadla vošlo 136 cestujúcich. Lietadlá Concorde lietajú nad turbulenciou vo výške takmer 20 kilometrov.

Pohľad do kokpitu lietadla, autor: HelicopPohľad do kokpitu lietadla, autor: Helicop

Havária lietadla

Niekoľko rokov bol Concorde považovaný za najbezpečnejšie dopravné lietadlo. Avšak v roku 2000 došlo k obrovskej havárii tohto lietadla. Pri štarte z parížskeho letiska došlo k prerazeniu nádrže a následne k obrovskej katastrofe. Všetci na palube zahynuli. Celkom bolo v ten deň na palube 113 ľudí. Firma Air France uviedla, že všetci cestujúci na palube boli Nemci. Keď lietadlo havarovalo, vznikla obrovská ohňová guľa a veľmi dlhá a silná dymová stopa. Išlo o let č. AF 4590.
Aj po tejto katastrofe neprestali Concorde lietať. K opätovnému štartu došlo o rok neskôr, v januári 2001. Nádrže, ktoré boli pri katastrofe prerazené, boli pre istotu obalené tzv. kevlarom. Avšak záujem o lety s Concorde začali po tragickej nehode klesať, a preto sa francúzske aerolínie rozhodli, stiahnuť všetkých päť lietadiel Concorde z prevádzky. Posledný let, ktorý Concorde zažil, bol na linke New York – Paríž, 31.5.2003.
Teraz sa vyradené Concordy dostali do technických múzeí vo Francúzsku, Nemecku a do Ameriky.

Expozícia letúne, autor: HenrysalomeExpozícia letúne, autor: Henrysalome

Po takmer 28 rokoch sa tak uzavrela kariéra stroja, ktorý mal ambíciu zmeniť svetové letectvo. Symbol luxusu, nadzvukového a veľmi neekologického lietania je preč. Uvidíme, či sa časom konštruktéri pokúsia o ďalšie nadzvukové lietadlá, ktoré budú bezpečnejšie, ekonomickejšie a šetrnejšie k životnému prostrediu.

Článok Nadzvukové lietadlo - Concorde bol publikovaný 13. prosince 2012 v 10.30 v rubrike Lietadlá. Autorom článku je Mgr. Eva Arnicanová. Pre diskusiu slúži komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...