Lacné letenky do Švédska - navštívte centrum chladného funkcionalizmu

Tagy:  Švédsko, krajina, jeseň, stockholm, göteborg, ryanair, wizzair

Sponzorované odkazy:

Lacné letenky do Švédska - navštívte centrum chladného funkcionalizmu

S blížiacou sa sychravou jeseňou teploty teplomera pomaly klesajú a my si opäť zvykáme na zateplené kabáty a nepremokavú obuv. Slováci sú už niekoľko rokov zvyknutí uskutočniť svoju dovolenku v rozmedzí od júna do augusta v jednom z príjemných prímorských letovísk. Ak si nepotrpíte na štyridsaťstupňové horúčavy, zmeňte svoje doterajšie plány a odpočiňte si napríklad v októbri. Na severe sú teplotné rozdiely síce zrejmé, zato príroda je dokonalá. Sfarbené lístie stromov, ranná inovať a veľa zelene vás čaká v škandinávskom Švédsku.

Ľudia žijú často v domnienke, že Švédsko je studenou oblasťou s nepríjemnými vetrami, čo nie je tak úplne pravda. Ak sa vydáte v letných mesiacoch na samotný juh krajiny, narazíte na prekrásne piesočnaté pláže, vhodné na kúpanie. Počas letných prázdnin je tu príjemne teplo a môžete si tak užiť dovolenku ako v inej prímorskej krajine, avšak s odlišnou flórou. Krajina tajomného severu je miestami divoká a nepreskúmaná. Ak ste sa rozhodli, precestovať krajinu krížom krážom, radšej sa poraďte s odborníkmi, alebo medzi seba prijmite miestneho občana. Stratiť sa v pustých končinách totiž môže znamenať pre laika aj smrť.

Švédsko je typické svojimi prírodnými skanzenmi, autor: fingaloŠvédsko je typické svojimi prírodnými skanzenmi, autor: fingaloOstrovčekov s pôvodnými pevnosťami nájdeme vo Švédsku hneď niekoľko, autor: WigulfOstrovčekov s pôvodnými pevnosťami nájdeme vo Švédsku hneď niekoľko, autor: Wigulf

Štokholm

Hlavné mesto Švédska sa nachádza na brehu jazera Mälaren, ktoré sa súčasne vlieva do mora. Štokholm je teda prímorské mesto a v určitých mesiacoch tak pôsobí značne exoticky a romanticky. Zvláštnosťou tohto miesta sú krátke dni, ktoré tu panujú takmer celý rok. V letných mesiacoch sa stretnete aj s osemnásť hodinovými dňami, pri ktorých slnko prakticky nezapadne za obzor, taký pohľad je pre turistov určite kuriozitou. Ak sa rozhodnete pricestovať v zime, nezabudnite si nakúpiť teplý odev, teploty sa tu pohybujú okolo nuly.
V meste nájdete nespočetné množstvo pamiatok chránených svetovou organizáciou UNESCO. Napríklad miestny cintorín Skogskyrkogården vyniká hneď niekoľkými štýlmi od románskeho po futuristický. Miesto tak nepôsobí depresívne, ako sme zvyknutí, ale naopak zapadá do tamojšej prírody a v cudzincoch zanecháva nevšedný zážitok neopozeranej pamiatky. Druhou turistickou atrakciou a zároveň chránencom spoločnosti UNESCO je kráľovský palác Drottningholm. Sídlo je staré takmer päť storočí, pričom stihlo už dvakrát vyhorieť. Dnešná kráľovská rodina sa ubytovala v Štokholmskom paláci, čo je jedno z najväčších sídiel na svete. V jeho okolí nájdete niekoľko múzeí a prekrásne záhradné parky v anglickom aj francúzskom štýle.

Štokholm je prekrásne mesto s historickým jadrom chráneným UNESCO, autor: OkeŠtokholm je prekrásne mesto s historickým jadrom chráneným UNESCO, autor: OkeHlavné mesto Švédska je prímorskou oblasťou a v letných mesiacoch ponúka príjemné plážové aktivity, autor: GodewindHlavné mesto Švédska je prímorskou oblasťou a v letných mesiacoch ponúka príjemné plážové aktivity, autor: Godewind

Göteborg

Druhé najväčšie mesto Švédska, s viac ako pol miliónom obyvateľov, taktiež leží pozdĺž brehu mora. Pýši sa ako historickými stavbami, tak prestížnou univerzitou, ktorá je najuznávanejším vzdelávacím ústavom v celej krajine, študujú tu preto cieľavedomí študenti z celého sveta. Mesto bolo založené až v 17. storočí Gustavom II. Adolfom a napriek tomu má krásne a unikátne historické centrum. Rovnako tak, ako celé Švédsko, bol Göteborg silne ovplyvnený funkcionalizmom, jeho pôsobenie tak na vás dýcha na každom rohu. Najlákavejšou pamiatkou je tu pevnosť Älvsborg zo sedemnásteho storočia, tá chránila Švédov pred nájazdami Holanďanov, ktorí celé stáročia krajinu okupovali.

Göteborg, druhé najväčšie mesto Švédska sa pýši najprestížnejšou univerzitou v krajine, autor: WigulfGöteborg, druhé najväčšie mesto Švédska sa pýši najprestížnejšou univerzitou v krajine, autor: WigulfDruhé najväčšie mesto krajiny je známe svojím miestnym prístavom, autor: AxtDruhé najväčšie mesto krajiny je známe svojím miestnym prístavom, autor: Axt

Letenky

Do prekrásneho Göteborgu zaplatíte aj so spiatočnou cestou neuveriteľných 75 €. Odlet je plánovaný z Prahy a túto ponuku poskytujú Ryanair a Wizzair. Ak nebazírujete na odlete z Prahy, z Katovíc sa do Štokholmu s Wizzair vydáte za 10 €, avšak bez spiatočného letu.

Najlacnejšie letenky do Švédska ponúka www.pelikan.cz

Článok Lacné letenky do Švédska - navštívte centrum chladného funkcionalizmu bol publikovaný 10. dubna 2013 v 11.30 v rubrike Letenky. Autorom článku je Veronika Sýkorová. Pre diskusiu slúži komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...