British Airways - tretia najväčšia letecká spoločnosť sveta

Tagy:  British Airways, Britishairways

Sponzorované odkazy:

British Airways - tretia najväčšia letecká spoločnosť sveta

Všeobecne o British Airways

British Airways (v texte ďalej ako „BA“) je britská letecká spoločnosť so sídlom vo Waterside, čo je blízko Londýnskeho letiska Heathrow, kde je hlavné centrum diania. Druhé najdôležitejšie letisko tejto spoločnosti je Gatwick Airport a tretie, z veľkej väčšiny vlastnené sesterskou spoločnosťou BA Cityflyer je London City Airport. British Airways sú najväčšími britskými aerolinkami a lietajú najmä medzinárodné lety. Od roku 2007 už táto spoločnosť neprevádzkuje zaoceánske lety z iných ako londýnskych letísk, preto je potrebné sa najprv dostať do Londýna.

British Airways, autor: Mike McSharryBritish Airways, autor: Mike McSharry

Lietadlové portfólio

Dlhú dobu boli British Airways zákazníkom Boeingu, v roku 1998 však urobili objednávku u Airbusu (konkrétne 59 lietadiel Airbus A320). Neskôr rozšírili svoju letku ešte o lietadlá Airbus A380 a Boeing 787. Najviac má BA Boeingov 747–400, a to konkrétne 57 strojov, čo je najviac zo všetkých aerolínií sveta. Ďalej lieta so strojmi Airbus A320, Boeing 737, Boeing 777, všetky v najrôznejších typoch. Motory dodáva Rolls-Royce a General Electric. BA je zakladajúcim členom leteckej aliancie Oneworld spolu s American Airlines, Cathay Pacific, Qantas a teraz nefungujúcim Canadian Airlines. Je tak súčasťou tretej najväčšej leteckej aliancie na svete po SkyTeam a Star Alliance.

Fúzia s Iberia

V roku 2009 došlo k fúzii so spoločnosťou Iberia. Týmto vznikla tretia najväčšia letecká spoločnosť na svete čo do ročného zisku a druhá najväčšia spoločnosť v Európe. Európska komisia, ktorá túto fúziu povolila, taktiež súhlasí so spoluprácou s firmou American Airlines, ktorá bude poskytovať aj zaoceánske lety.

Hudba, reklama, sponzoring

BA má licenciu na prepravu cestujúcich, pošty a nákladu v lietadlách s dvadsiatimi a viac sedadlami. V roku 2008 prepravila 34,6 milióna pasažierov (zatiaľ čo však jej rival, nízko nákladový EasyJet, 44 miliónov pasažierov). Hudba, hrajúca na palube pri štarte a pristátí je teraz: „The Flower Duet“ od Léa Delibese. Skôr znel aj slogan: „The World's Favourite Airline“, v preklade Obľúbené svetové aerolínie. Neskôr ale BA predbehla Lufthansa v počte pasažierov, a tak spoločnosť tento slogan zrušila. Medzi predchádzajúce slogany tiež patrí: „The World's Best Airline“, „We'll Take More Care Of You“, „Fly the Flag“. BA je oficiálnou leteckou spoločnosťou tenisového Wimbledonu, oficiálny partner Olympijských hier pre rok 2012 a futbalových majstrovstiev sveta v roku 2018. BA tiež prišla s nápadom ozvláštniť svoje lietadlá farebnými vzormi na chvoste. To však prinieslo problémy na letiskách, pretože opísať farbu lietadla BA nebolo najjednoduchšie.

Farebný tail lietadiel British Airways, autor: Yonezawa-Shi Yamagata, JapanFarebný tail lietadiel British Airways, autor: Yonezawa-Shi Yamagata, Japan

British Airways lieta do ČR.

Článok British Airways - tretia najväčšia letecká spoločnosť sveta bol publikovaný 28. ledna 2013 v 07.15 v rubrike Letenky. Autorom článku je Barbora Keprdová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...