Letenky Varšava - užite si popoludnie v starom meste Varšavy

Tagy:  Varšava, poľsko, architektúra, pamiatky, staré mesto, hrad

Sponzorované odkazy:

Letenky Varšava - užite si popoludnie v starom meste Varšavy

Nášho suseda Poľsko navštevujeme prevažne kvôli lacnému oblečeniu a nákupom všeobecne a mnohokrát tak zabúdame na krásy hlavného mesta. Hlavné mesto Poľska bolo po druhej svetovej vojne zničené a potom prakticky úplne znovu vystavané. Živé obchodné centrum súčasnej Varšavy sa pýši množstvom mrakodrapov a ambicióznymi plánmi na výstavbu ďalších. Dominantou pôsobivej panorámy mesta stále zostáva obrovský Palác kultúry a vedy, ktorý poľskému národu daroval Stalin. V metropole je rozvinutý priemysel, najmä spracovateľský, oceliarsky, elektrotechnický a automobilový. Sídli tu viac ako 60 vzdelávacích inštitúcií, predovšetkým je to Varšavská univerzita, Varšavská technická univerzita alebo Varšavská ekonomická škola a veľa ďalších. Na milovníkov kultúry tu čaká vyše 30 divadiel, vrátane Národného divadla a opery. Okrem iného tu má sídlo Národný filharmonický orchester.

Čo sa historických pamiatok týka, má Varšava rozhodne čo ponúknuť. K videniu je tu predovšetkým Kráľovský zámok, čo je načervenalá stavba, ktorá stojí na mieste pôvodného dreveného hradu z 13. storočia. Po radikálnej prestavbe v 16. storočí dostala pôvodná stavba renesančnú podobu.
Asi najväčším lákadlom je tu Staré mesto, čo je historické centrum Varšavy a je v najstaršej časti mesta. Bolo založené v trinástom storočí ako kniežací hrad s dedinkou obklopenou múrmi. V malebných uličkách nájdete romantické miesta pre prechádzky, plno kaviarní, galérií a reštaurácií s prívetivými cenami, priamo v starých meštianskych domoch. Srdcom Starého Mesta je Staromestského námestie, kde je uprostred námestia pomník s fontánou morskej víly, ktorá je tiež symbolom mesta.

Varšava je mestom historickým, ale aj vysoko moderným, autor: hillary thompsonVaršava je mestom historickým, ale aj vysoko moderným, autor: hillary thompson

História

Počiatky Varšavy siahajú do konca 13. alebo začiatku 14. storočia. O storočie neskôr sa už stala najvýznamnejším mestom nezávislého Mazovského vojvodstva, pripojeného k poľskému kráľovstvu v roku 1526. Gotická Varšava bola zničená požiarom v roku 1607. Nahradila ju výstavba v duchu renesancie a baroka, ktorú však stretol podobný osud počas švédskej invázie v rokoch 1655 až 1657. Po Napoleonovom páde nasledovalo na území Mazovskom vytvorenie takzvaného Poľského kráľovstva. V roku 1920 však bolo Poľsko opäť napadnuté – tentoraz boľševickým Ruskom. Mestu sa vtedy podarilo ubrániť v bitke, ktorá je často označovaná ako „Zázrak na Visle“. Po zhruba dvadsiatich rokoch poľskej samostatnosti nasledovala okupácia nacistickým Nemeckom po vypuknutí druhej svetovej vojny. Po vojne sa Varšava stala hlavným mestom jednej zo satelitných krajín sovietskeho bloku. Od roku 1946 sa vynaložilo obrovské úsilie k opätovnej výstavbe mesta. Tunajšie Staré mesto bolo znovu postavené vo svojej skoršej predvojnovej podobe.

Letenky

So spoločnosťou LOT Polish sa do poľskej Varšavy pozriete za krásnych 74 € a to vrátane spiatočného letu a letiskových poplatkov.

Najlacnejšie letenky do Belgicka ponúka www.pelikan.cz

Článok Letenky Varšava - užite si popoludnie v starom meste Varšavy bol publikovaný 25. června 2013 v 07.45 v rubrike Letenky. Autorom článku je Veronika Sýkorová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...