Letenky Pisa - uzrite šikmú vežu na vlastné oči

Tagy:  Pisa, mesto, taliansko, história, vznik, založenie, stavba

Sponzorované odkazy:

Letenky Pisa - uzrite šikmú vežu na vlastné oči

Letné mesiace sa neprejavili len u nás, ale isto iste zamierili aj do slnečného Talianska. Vydajte sa preto na dobrodružný, historický, poznávací, skrátka akýkoľvek výlet a zaplňte svoje fotoaparáty najnovšími poznatkami. Vďaka výhodným letenkám sa teraz ponúka talianske mestečko Pisa, ktoré sa do dejín zapísalo prevažne vďaka svojej šikmej veži, kvôli ktorej do týchto končín zamieri nejeden nadšený cestovateľ.

Mesto Pisa je historickou oblasťou Toskánska, autor: menarroMesto Pisa je historickou oblasťou Toskánska, autor: menarro

Pisa, hlavné mesto rovnomennej toskánskej provincie, leží na brehoch rieky Arno, asi 10 kilometrov východne od jej ústia do Tyrhénskeho mora. Na juhu Pisu ohraničujú kopce Livornesi a na severe južné svahy Apuánských Álp a jazero Massaciuccoli. Územie dnešnej Pisy bolo obývané už v 5. storočí pred našim letopočtom Ligurami a neskôr Etruskami. Roku 180, taktiež pred našim letopočtom sa sídlo stalo rímskou vojenskou kolóniou. Plnilo funkciu dôležitej opevnenej hranice a stalo sa základňou pre rímske výboje do západného Stredomoria. Pisa si dokázala zachovať svoju pozíciu dôležitého prístavu aj za barbarskej invázie. Pred dobytím Janova bola jediným langobardským prístavom v severnej časti Tyrhénskeho mora. Najväčšiemu rozkvetu sa mesto pýšilo v 11. storočí, vďaka storočnej vojne. Pisania začali prenikať na Sardíniu, Korziku a tiež do arabského sveta. Víťazstvo nad Saracénmi na konci 11. storočia a kontakt s ich kultúrou ovplyvnil vedu a umenie Pisy vlastne až dodnes. O bohatstve, ktoré prispelo k rozvoju Pisy, dnes podávajú svedectvo nádherné stavby tunajšieho historického centra. Oslabenie moci Pisy ešte umocnilo zanesenie prístavu v nasledujúcich rokoch. Na začiatku 15. storočia sa mesto dostalo pod nadvládu mocnejšieho mesta Florencie. Rod Medicejov však priniesol Pise veľký kultúrny rozkvet. Za ich vlády bola obnovená činnosť tunajšej univerzity, ktorá sa stala centrom talianskej renesancie a pôsobil tu celý rad významných osobností ako napríklad Galileo Galilei.

Snáď najväčšou atrakciou celého mesta je slávna šikmá veža, ktorá sa začala stavať roku 1173. Nakláňať sa začala ešte skôr, než sa v roku 1274 dokončilo tretie podlažie. Aj napriek nepevnému piesočnému podložiu bola ale v roku 1350 dokončená. Dnes sa odchyľuje od kolmice už o neuveriteľných 5 metrov.

Letenky

Teraz sa do historicky zaujímavej Pisy pozriete so spoločnosťou Airone za krásnych 84 € a to samozrejme vrátane spiatočného letu a všetkých letiskových poplatkov.

Šikmá veža Pisa je miestny skvost, autor: menarroŠikmá veža Pisa je miestny skvost, autor: menarro

Najlacnejšie letenky do Pisy ponúka www.pelikan.cz

Článok Letenky Pisa - uzrite šikmú vežu na vlastné oči bol publikovaný 24. června 2013 v 07.45 v rubrike Letenky. Autorom článku je Veronika Sýkorová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...