Letenky do Vilniusu - spoznajte krásu Litvy

Tagy:  Vilnius, Litva, cestovanie, história, pamiatky, centrum, hrad

Sponzorované odkazy:

Letenky do Vilniusu - spoznajte krásu Litvy

Vilnius, hlavné mesto Litvy sa do podvedomia ľudstva dostalo síce už pred niekoľkými rokmi, ale ako turistická destinácia sa stala obľúbenou len v posledných rokoch. Vilnius mnohým cestovateľom pripomína Prahu a to práve vďaka svojim malým uličkám, nízkym historickým budovám a dejinám, ktoré na vás dýchajú z každého kúta.

V meste žije asi 585 000 obyvateľov. Je to významný cestný a železničný uzol, vyrábajú sa tu poľnohospodárske a obrábacie stroje, elektrotechnické zariadenia, textil a chemikálie. V meste je zrúcanina hradu, mešita, synagóga a takmer 40 kostolov. Staré mesto a Námestie katedrály sú srdcom Vilniusu. Tri bronzové sochy na štíte katedrály predstavujú sv. Helenu, sv. Stanislava a sv. Kazimíra. Kaplnka sv. Kazimíra, nachádzajúca sa v jeho bočnej lodi bola postavená v barokovom štýle.

Vilnius svojimi pôvabmi pripomína Prahu, autor: sakarosVilnius svojimi pôvabmi pripomína Prahu, autor: sakaros

Mesto bolo založené v 14. storočí ako Vilna. Bol tu postavený významný hrad, mešita, synagóga a úchvatné kostoly. V 16. storočí bolo mesto jedným z najvýznamnejších centier obchodu, kultúry a vzdelania vo východnej Európe. V roku 1578 bola založená najstaršia univerzita na Balte. V 19. storočí sa z Vilniusu stalo jedno z najdôležitejších židovských miest na svete. Ruskou vládou bola univerzita zatvorená v roku 1832, kvôli revolučným aktivitám študentov, otvorená bola až poľskou vládou, pod ktorú mesto patrilo v rokoch 1919 až 1939. Potom mesto obsadili ruské vojská. Počas nemeckej okupácie takmer všetci Židia zahynuli v tunajšom ghette a sovietska vláda v nasledujúcich rokoch zlikvidovala aj ich cintoríny a náhrobky použila na vydláždenie ciest. Po 2. svetovej vojne sa mesto stalo centrom litovského boja za nezávislosť. V roku 1989 bol stanovený Francúzskym národným geografickým inštitútom stred Európy a tento stred symbolizuje pyramída nachádzajúca sa 30 km od mesta.

Jednou z najvýznamnejších stavieb Vilniusu je Horný hrad, ktorý je srdcom starého jadra mesta. Horný hrad bol po požiari prestavaný v roku 1419 miestnym panovníkom Vytautasom. Od roku 1610 slúžil ako väzenie. Za ruskej okupácie boli hradné veže a obranné hradby zbúrané a až do roku 1930 sa s nimi nič nedialo, ako jediná sa dochovala Gediminasova veža. Neskôr bola opravená a sprístupnená. Tu sa po zdolaní 78 schodov naskytne krásny pohľad na mesto, ktorý vo vás zanechá ojedinelé zážitky.

Letenky

Do litovského Vilniusu sa teraz pozriete s leteckou spoločnosťou Polish Airlines za príjemných 86 € a to vrátane spiatočného letu a všetkých letiskových poplatkov.

Vilnius je plný historických budov, autor: peter olesanVilnius je plný historických budov, autor: peter olesan

Najlacnejšie letenky do Vilniusu ponúka www.pelikan.cz

Článok Letenky do Vilniusu - spoznajte krásu Litvy bol publikovaný 20. června 2013 v 07.30 v rubrike Letenky. Autorom článku je Veronika Sýkorová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...