Letenky Istanbul - zavítajte do najväčšieho mesta Turecka

Tagy:  Istanbul, turecko, cestovanie, metropola, história, pamiatky

Sponzorované odkazy:

Letenky Istanbul - zavítajte do najväčšieho mesta Turecka

Istanbul je mestom mnohých diferencií. Existuje nespočetne turistov, ktorí na metropolu nedajú dopustiť, ale nájdu sa aj takí, ktorých orientálna kultúra a Turecko príliš neláka. Ak sa radíte k prvej skupine a Istanbulu ste prišli na chuť, navštívte ho a doprajte si tu luxusné pokrmy a originálne módne kúsky.

Istanbul je najľudnatejšie mesto Turecka a kultúrne a finančné centrum krajiny. Rozkladá sa na oboch stranách Bosporu, čo je úžina medzi Čiernym a Murmarským morom. Istanbul tak prepája Áziu a Európu, a to fakticky aj obrazne. Populácia Istanbulu sa odhaduje zhruba na 12 až 19 miliónov ľudí, čo z neho robí jedno z najväčších miest v Európe.

Istanbul je najväčším a najvyspelejším tureckým mestom, autor: abdul lahamuIstanbul je najväčším a najvyspelejším tureckým mestom, autor: abdul lahamu

Istanbul, čiže skoršie Konštantínopol údajne vznikol koncom stredoveku, čiže v roku 1453. Konštan­tínopol bol nervovým centrom vojenských ťažení, vďaka ktorým sa Otomanská ríša dramaticky rozšírila. Do polovice 16. storočia Istanbul, s osídlením takmer pol milióna obyvateľov, bol hlavným kultúrnym, politickým a obchodným centrom. Otomanská vláda nad mestom trvala až do porážky Turecka v prvej svetovej vojne, kedy bol Istanbul okupovaný Spojencami. Keď sa v roku 1923 po vojne za nezávislosť zrodila Turecká republika, Kemal Ataturk presunul hlavné mesto do Ankary. Ale Istanbul sa neustále rozpínal, dnes jeho populáciu tvorí asi 13 miliónov obyvateľov a každoročne sa zvyšuje o odhadovaných 700 tisíc imigrantov. Priemysel sa rozrastá v rovnakom tempe, ako rastie turizmus. Istanbul je stále mestom, ktoré si vytvára vlastnú históriu na križovatke stretávania dvoch kontinentov.

Najväčším lákadlom celého mesta je Hagia Sophia patriaca medzi najznámejšie budovy sveta. Pôvodne slúžila ako chrám, potom ako osmanská mešita a dnes plní funkciu múzea. Dnes tu nájdeme prvky moslimské aj kresťanské vedľa seba. Kresťanské sú fresky, ktoré boli odkryté pri rôznych reštauračných prácach a moslimské sú symboly vyskytujúce sa všade v chráme. Ženy tu nemusia chodiť zahalené, fotiť sa tu môže bez blesku.

Letenky

So spoločnosťou Austrian Airlines sa do tureckého Istanbulu pozriete už za krásnych 140 €. Cena je vrátane spiatočného letu a všetkých letiskových poplatkov.

Najznámejšia turecká stavba Hagia Siphia, autor: peteleri sigmaNajznámejšia turecká stavba Hagia Siphia, autor: peteleri sigma

Najlacnejšie letenky do Istanbulu www.pelikan.cz

Článok Letenky Istanbul - zavítajte do najväčšieho mesta Turecka bol publikovaný 5. června 2013 v 07.45 v rubrike Letenky. Autorom článku je Veronika Sýkorová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...