Nový Zéland - nedotknutá krajina južnej pologule

Tagy:  Nový Zéland, ostrov, história, podnebie, dovolenka

Sponzorované odkazy:

Nový Zéland - nedotknutá krajina južnej pologule

Dobrodružstvo u protinožcov láka nejedného turistu a nedotknutá nadpozemsky krásna krajina Nového Zélandu nabáda na nikdy nekončiacu dovolenku. Dva tichooceánske ostrovy sú od austrálskej pevniny, ktorá je novozélandským najbližším susedom, vzdialené skoro dvetisíc kilometrov.

Názov severného a zároveň väčšieho ostrova pochádza od vtedajších Maorov, ktorí ho nazvali Telka a Maui, čo znamená krajina dlhého bieleho oblaku. Oblasť bola objavená roku 1642 európskym moreplavcom a objaviteľom Abelom Tasmanom. Dnešný názov, Nový Zéland má pomerne spletitú históriu, pochádza od holandských kartografov, ktorí ostrovy nazvali Nova Zeelandia po holandskej provincii Zeeland, dodnes nie je známe, kto a kedy presne vytvoril dnešné znenie názvu, avšak moreplavec James Cook mu dal terajšiu podobu.

Na Novom Zélande je najkrajšia krajina na svete, autor: cestovateleNa Novom Zélande je najkrajšia krajina na svete, autor: cestovatele

História

Historické dokumenty uvádzajú, že prvými obyvateľmi Nového Zélandu boli Maorovia, avšak nie je stopercentne isté, že sa objavili v 9. storočí, niektoré spisy sa zhodujú, že sa tu títo osadníci usadili podstatne skôr. Prví Európania v čele s Abelom Tasmanom sa na území objavili roku 1642 a až v roku 1840 založili britskí osadníci na Severnom ostrove mesto Wellington, ktoré bolo zvolené za hlavnú metropolu celého ostrova. Najväčšou udalosťou dejín Nového Zélandu bolo pravdepodobne objavenie zlata v 19. storočí, to odštartovalo sériu zúrivých objavov, prejavov chamtivosti a následne občianskych vojen. Roku 1907 sa Nový Zéland stal nezávislým štátom, zostal však viazaný silnými politickými a hospodárskymi spojeniami k Veľkej Británii.

Podnebie

Nový Zéland sa delí na dve ostrovné časti a vďaka svojej rozľahlosti sa delí na niekoľko teplotne odlišných oblastí. Celá krajina dominuje skôr miernym oceánskym podnebím, pričom najsevernejšia časť má podnebie subtropické. Ročné obdobia sú obrátené k tým našim, takže medzi najteplejšie mesiace patria január a február, najchladnejšie je na Novom Zélande v júli. Na severnom ostrove sa teploty objavujú okolo 18 stupňov, na južnom 13 stupňov.

Priezračné more a husté lesy, to je Nový Zéland, autor: cestovatelePriezračné more a husté lesy, to je Nový Zéland, autor: cestovatele

Letenky

Nový Zéland patrí k veľmi žiadaným a vyhľadávaným destináciám, preto sa nízkonákladové aerolínie vybavili akčnými letenkami, ktoré vás do Wellingtonu a ostatných prekrásnych letovísk dopravia za príjemné ceny. Obľúbená aerolinka Ryanair ponúka letenku aj so spiatočným letom a vrátane všetkých letiskových poplatkov za 566 €.

Najlacnejšie letenky na Nový Zéland ponúka www.pelikan.cz

Článok Nový Zéland - nedotknutá krajina južnej pologule bol publikovaný 22. května 2013 v 07.30 v rubrike Letenky. Autorom článku je Veronika Sýkorová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...