Lacné letenky do Estónska - podľahnite kúzlu historického Tallinnu

Tagy:  Podnebie, Tallinn, Letisko

Sponzorované odkazy:

Lacné letenky do Estónska - podľahnite kúzlu historického Tallinnu

Ak nie ste priaznivcom preplnených tropických letovísk a zaujalo vás Lotyšsko či Litva, neváhajte a vypravte sa na cestu Estónskom. Tretí pobaltský štát ležiaci v miernom páse je rovnako lákavý ako jeho susedia a tunajšia krajina skrýva nespočetné prekvapenia v podobe rodinných výletov či „tripov“ na bicykli.

Estónsku republiku tvoria z väčšiny rodení Estónci. Takmer 80siat kilometrový fínsky záliv na severe oddeľuje krajinu od Fínska a približne 300 km mora ju na západe delí od Švédska. Hlavnými priemyselnými odvetviami sú priemysel potravinársky a drevospracujúci, založený na rozvinutom poľnohospodárstve, lesníctve a rybolove. Od roku 2004 je krajina členom Európskej únie a Nato, platí tu mena euro.

Podnebie

Prírodné podmienky sú tu mierne, avšak o niečo chladnejšie ako v Slovenskej republike, v letných mesiacoch sa priemerná teplota pohybuje okolo 17 stupňov Celzia a v zime hladina teplomera klesá až k mínus 10 stupňom. Napriek tomu, že je Estónsko prímorským štátom, Baltské more je obzvlášť ľadové a preto o letnom potešení vo vode nemôže byť reč. Počas chladných období sú vody pobrežia zamrznuté.

Tallinn

Vznik hlavného mesta sa datuje roku 1536, pričom jeho pôvodný názov znel Talyna. Od pradávna sa neslobodné územie zmietalo medzi Švédskom a Ruskom, osamostatnilo sa až začiatkom 20. storočia práve tak, ako samotné Estónsko. Zo všetkých metropolí pobaltských štátov pôsobí rozhodne najeurópskejšie vďaka zachovanému historickému centru a ekonomickej vyspelosti. Akonáhle prvýkrát vstúpite do útulných uličiek, dýchne na vás podobné čaro ako v Prahe, budovy majú dokonale udržiavaný stav a tallinskí obyvatelia si zakladajú na čistom vzhľade ich centra. Ak je nejaký sloh pre Tallinn typický, potom je to určite gotika. Uvidíte tú úzke, troj alebo štvorposchodové domy s prudko zošikmenou strechou a kladkou v špici štítu, s pomocou ktorej kupci dvíhali tovar do vyšších poschodí, kde boli sklady, zatiaľ čo v prízemí sa predávalo. Mesto vlastní niekoľko pamätihodností z dôb minulých, radnica z konca 14. storočia, baroková budova starého spolku z roku 1410 či vojak Starý Tomáš, ktorý sa stal symbolom mesta. Tallinn je hlavným ekonomickým centrom Estónska, preto sa tu vyrába polovica estónskej priemyselnej produkcie od strojárstva, cez priemysel elektrotechnický až po stavbu lodí. Mesto je významnou dopravnou križovatkou, s priamym železničným a cestným napojením na lotyšskú Rigu a ruský Sankt Peterburg, s početnými lodnými spojmi do Helsínk a Štokholmu, s medzinárodným letiskom.

Ak chcete do Estónska zavítať, najlacnejší variant vám ponúka opäť Ryanair, letenky „so všetkým všudy“ kúpite za 136 €. Drahším variantom je spoločnosť ČSA s letmi za 229 €.

Hlavné mesto Tallinn nápadne pripomína Prahu, autor: LitschiHlavné mesto Tallinn nápadne pripomína Prahu, autor: LitschiMetropola Tallinn v plnej kráse, autor: WikedkentaurMetropola Tallinn v plnej kráse, autor: Wikedkentaur

Letisko Tallinn

Letisko Tallinn je medzinárodné verejné civilné letisko ležiace 4 km od centra metropoly, zároveň je tiež najväčším letiskom v celej krajine so sídlom estónskej leteckej spoločnosti Estonian Air. Terminály boli slávnostne otvorené 20. septembra 1936 pričom hlavnými spoločnosťami tu boli Lufthansa, LOT, Finnair a ruský Aeroflot. V rokoch 2006 až 2008 došlo k modernizácii a rekonštrukcii areálu so vznikom 14tich nových brán, salónikov pre cestujúcich Schengenského priestoru, 10 nových odbavovacích stolíkov, nové reštaurácie, kaviarne, duty free shopy, autopožičovne a iné.

Tallinnské letisko je staré 75 rokov, autor: Dmitry GTallinnské letisko je staré 75 rokov, autor: Dmitry G

Najlacnejšie letenky do Estónska ponúka www.pelikan.cz

Článok Lacné letenky do Estónska - podľahnite kúzlu historického Tallinnu bol publikovaný 1. dubna 2013 v 10.30 v rubrike Letenky. Autorom článku je Veronika Sýkorová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...