Letisko Vodochody - ambiciózny projekt nového letiska

Tagy:  Letisko Vodochody, vodochody

Sponzorované odkazy:

Letisko Vodochody - ambiciózny projekt nového letiska

Letisko Vodochody je plánovaným projektom a má sa stať druhým medzinárodným letiskom v Prahe, čo by zvýšilo prestíž mesta i jeho dopravnú obslužnosť, čo sa týka leteckej dopravy. Má obsluhovať najmä nízkonákladové a charterové lety. Tiež má projekt prispieť k rozvoju turizmu, podnikaniu a hospodárskemu rastu. V súčasnej dobe je projekt v štádiu prerokovávania z hľadiska vplyvu na životné prostredie. Prevádzka letiska by mala byť spustená v rokoch 2012–2013. Celková plánovaná investícia je 3 miliardy korún (120 milónov €), ročne má letisko prepraviť 3,5 milióna cestujúcich, počet odbavených lietadiel denne sa odhaduje na 48 a počet cestujúcich na 1200 za hodinu. Dráha má byť dlhá 2500 m a široká 45 m. Pre verejnosť je určených 572 parkovacích mi­est.

Súčasnosť

V súčasnej dobe má letisko štatút neverejného medzinárodného letiska. Prebieha tu predovšetkým výcvik pilotov v leteckých školách. Ďalej tu lieta súkromná klientela a zákazníci spoločnosti Aero Vodochody. Po úprave dráhy a po vybudovaní terminálu a odbavovacích plôch bude letisko spĺňať požiadavky kategórie 4 (ICAO) a teda bude môcť obsluhovať stroje Airbus A320, Boeing 737 alebo menšie lietadlá typu ATR, Dash GA a ľahké vojenské lietadlá. Za rok odbaví okolo 17000 letov, tj. asi 48 denne.

Plánované letisko VodochodyPlánované letisko Vodochody

Projekt

Po stavebných úpravách bude letisko schopné poňať naraz až 15 lietadiel kategórie C (rozpätie krídel až 36 m). Dva a pol km dlhá dráha bude zachovaná, prejde však rekonštrukciou. Vybudovaná bude aj paralelná posúvacia dráha a dva rýchle výjazdy. Tam, kde sa dnes nachádzajú administratívne budovy, má byť postavená moderná budova terminálu s kapacitou 3,5 milióna cestujúcich za rok. Bude zodpovedať potrebám cestujúcich nízkonákladových a charterových letov. Budova bude mať tvar písmena „L“ s odletovou halou v prízemí. Cestujúci môžu využiť ako klasické, tak samoobslužné odbavovacie priehradky, priehradku odbavenia nadmerných batožín a colné odbavenie. Prvé poschodie bude koncipované ako pristávacia hala s reštauráciou, bezpečnostným filtrom, obchodnou galériou a tiež vstupom do dvoch nástupných „prstov“. Západný „prst“ bude určený pre cestujúcich do krajín v Schengenskom priestore. Budova je projektovaná ako dvojposchodová. Prízemie bude určené pre odbavenie cestujúcich, na prvom poschodí budú salóniky, briefing room pre posádky a zázemie pre zamestnancov riadenia letovej prevádzky.

Článok Letisko Vodochody - ambiciózny projekt nového letiska bol publikovaný 12. března 2013 v 09.00 v rubrike Letiská. Autorom článku je Barbora Keprdová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...