Cessna CJ4

Tagy:  Cessna CJ4, jet, lietadlo, CJ3, CJ4, luxusné lietadlo

Sponzorované odkazy:

Cessna CJ4

Súčasný trh je doslova preplnený výrobcami a zákazníkmi s rôznymi hodnotami a v rôznych segmentoch. Ba dokonca aj v tomto rivalskom prostredí, čo sa výroby lietadiel týka. V nasledujúcom článku bude reč o tradičnom americkom výrobcovi lietadiel – o Cessne.

Cessna CJ4, autor: cessna.comCessna CJ4, autor: cessna.com

Modely CJ

Výrobcovia lietadiel Cessna prišli na trh s firemným modelom Cessna 252. Ako prvá z tejto rady lietadiel vznikla v roku 1989 línia CJ1, ďalej sa rozrastala o ďalšie modely typu CJ2, CJ3 a v neposlednom rade CJ4. Viete, čo majú všetky tieto štyri lietadlá spoločné? Sú poháňané rovnakými motormi – Williams FJ44.
Model CJ4 je považovaný za veľmi luxusný a moderný jet. Celkovo bolo predaných už 6000 kusov. Vďaka tomuto číslu môžeme konštatovať, že tento typ lietadla má naozaj silnú základňu zákazníkov. Tento typ lietadla má celkom 37 autorizovaných servisných stredísk a deväť vlastných.

Luxusné lietadlo Cessna CJ4, autor: cessna.comLuxusné lietadlo Cessna CJ4, autor: cessna.com

Model CJ4

Posledný model, ktorý bol vyrobený, je už spomínaný CJ4. Tento model uviedla Cessna v roku 2006 na základe veľkého dopytu na trhu. S cieľom uspokojiť náročných zákazníkov prišla s týmto dizajnovo krásnym typom lietadla. Nový model CJ4 má naozaj nádherný dizajnový vzhľad nielen zvnútra, ale aj navonok. Krídla tohto lietadla sú dôkladnejšie rozpracované (oproti predchádzajúcemu modelu CJ3). CJ4 je oveľa dlhší ako predchádzajúci model a to o takmer jeden meter a má tiež vyššiu kabínu o 0,51 metrov. Vďaka predĺženiu a vyvýšeniu lietadla mohli výrobcovia zvýšiť celkovú kapacitu o jednu osobu (oproti predchádzajúcemu modelu).
CJ4 má teda kapacitu 8 pasažierov. V zadnej časti trupu sú dve sedadlá a toaleta. Extra sedadlo je umiestnené oproti vstupným dverám do kabíny a vedľa úložného priestoru. Kapacitu lietadla je možné ešte rozšíriť celkom od jednu osobu a to tým, že sa nainštaluje dvojmiestne sedadlo. Aby bolo stále zachované hmotnostné zaťaženie, má tento variant lietadla menší úložný priestor.
Tou najväčšou zmenou sú vylepšené krídla, ktoré ubiehajú smerom dozadu (na rozdiel od ostatných lietadiel Cessna). Ak sa budete chcieť pozrieť do interiéru kabíny, budete si musieť otvoriť strojovú konštrukciu vstupných dverí. Tieto vylepšené dvere majú oveľa lepšie akustické tesnenie.
V zadnej časti trupu sa nachádza núdzový východ.

Interiér lietadla, autor: cessna.comInteriér lietadla, autor: cessna.com
Luxusné vybavenie, autor: cessna.comLuxusné vybavenie, autor: cessna.com
Úložné priestory, autor: cessna.comÚložné priestory, autor: cessna.com

Cessna CJ4 v číslach

Lietadlo CJ4 môže dosiahnuť rýchlosť 840 km/h. Opäť ide o vylepšenie oproti lietadlu CJ3. Krídlo tohto jetu unesie až 2646 kg paliva a rozmer činí 30,7 m2. Dodatočné palivo potom umožňuje CJ4 lietať so šiestimi pasažiermi na palube s odhadom až 3700 km.
Pri vylepšovaní lietadla typu CJ4 výrobcovia pomysleli aj na zväčšenie kabíny a to na 1,47 × 1,45 m.

Luxus a komfort v jednom

Tak ako sa od cessien očakáva, úroveň a kvalita vybavenia a materiálu je veľmi vysoká. Kabína pre pasažierov využíva LED osvetlenie a tiež elektronické ovládanie okennej clony. Ďalej sa v interiéri lietadla nachádzajú štyri LCD monitory. Ide skutočne o luxusný jet typu Cessna CJ4.

Kabína lietadla, autor: cessna.comKabína lietadla, autor: cessna.com

Článok Cessna CJ4 bol publikovaný 29. ledna 2013 v 07.30 v rubrike Lietadlá. Autorom článku je Mgr. Eva Arnicanová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...