Najrýchlejšie lietadlo sveta - čo takto sa preletieť?

Tagy:  najrýchlejšie lietadlo, lietadlo, lietanie, letecká spoločnosť

Sponzorované odkazy:

Najrýchlejšie lietadlo sveta - čo takto sa preletieť?

Letecká preprava do zahraničia a zaoceánskych destinácií je dnes už pre väčšinu z nás samozrejmosťou, dopraviť sa taxi službou alebo mestskou hromadnou dopravou na letisko, nechať sa odbaviť, počkať na lietadlo a za niekoľko hodín privítať exotické počasie inej destinácie, to je letecká preprava. Ale máte vôbec potuchy s akými lietadlami sa vznesiete do oblakov? Obvykle letecké spoločnosti riešia bezpečie vášho letu, čo nie je po teroristických útokoch nič zvláštne, ale zamysleli ste sa niekedy, ako veľmi je rýchlosť lietadla vo vašej preprave dôležitá? Zoznámte sa preto s najrýchlejším civilným lietadlom na svete, ktoré je schopné letieť takmer rýchlosťou zvuku.

Najrýchlejšie lietadlo na svete, autor: carlsontNajrýchlejšie lietadlo na svete, autor: carlsont

Americké prúdové lietadlo Cessna Citation X je, ako už bolo povedané, najrýchlejším civilným osobným lietadlom na svete. Svojou rýchlosťou 1126 km/h je schopné dosiahnuť takmer rýchlosť zvuku, čo si ani nedokážeme predstaviť. Lietadlo predstavila prestížna letecká spoločnosť Cessna, ktorá sa pýši svojím založením už roku 1927. Dnes vlastní desiatky tisíc skúsených zamestnancov, ktorí vďaka dokonalej spolupráci vymysleli onen najrýchlejší model. Spoločnosť si odjakživa kladie veľmi vysoké nároky, možno práve preto je jednou z najúspešnejších leteckých firiem vôbec. Jej filozofia je jednoduchá – spoľahlivosť, rýchlosť, bezpečnosť a tiež komfort.

Spočiatku slúžil nový model Cessna Citation X iba na osobné účely a jeho prvým majiteľom sa stal svetovo preslávený golfista Arnold Palmer, ktorý je okrem iného dlhoročným zákazníkom spoločnosti Cessna. Muž bol ohromený kombináciou luxusného štýlu a bezpečného a rýchleho letu zároveň. Hneď počas prvého letu prekonalo lietadlo rýchlostný rekord, vďaka ktorému sa zároveň stalo najviac aerodynamickým výrobkom na svete.

Čo sa vzhľadu týka, milovníci dizajnu budú len vzdychať nad dokonalosťou interiéru. Paluba pre pilotov už nie je studeným, nevzhľadným kokpitom a sedačky sú vybavené tak, aby pilot za celý let nemohol jediný raz povedať, že ho trápi bolesť chrbta. Paluba je jedným veľkým dizajnovým výstrelkom, pre ktorý sa oplatí let absolvovať. Možno vás bude dokonca mrzieť, že let z New Yorku do Los Angeles trvá iba 4 hodiny, lebo paluba lietadla je pohodlnejšia než vaša vlastná obývačka.

Lietadlo sa pýši prekrásnym dizajnom, autor: 8020 CommunicationsLietadlo sa pýši prekrásnym dizajnom, autor: 8020 Communications

Článok Najrýchlejšie lietadlo sveta - čo takto sa preletieť? bol publikovaný 26. prosince 2013 v 06.15 v rubrike Letenky. Autorom článku je Veronika Sýkorová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...