Letisko Brno Tuřany, ďalšie z českých medzinárodných letísk

Tagy:  Brno, Tuřany, letisko, Česká republika, Ryanair, wizzair, SmartWings, nízkonákladové aerolinky, chartery, Travelservice

Sponzorované odkazy:

Letisko Brno Tuřany, ďalšie z českých medzinárodných letísk

Brnianske letiská síce nepatria medzi tie najväčšie, zato však cestujúcim môžu ponúknuť niektoré zaujímavé lety. A čo sa týka charterových letov, je jeho existencia na nezaplatenie.

O letisku Tuřany

Letisko Tuřany sa začalo stavať už na konci 40. rokov minulého storočia. Pôvodne slúžilo iba na vojenské účely, neskôr tu bola zavedená aj civilná prevádzka. Letisko prešlo niekoľkými rekonštrukciami, aby v roku 2000 zahájilo už „skutočnú“ pravidelnú prevádzku.

S každým rokom sa zvyšuje počet realizovaných letov a odbavených pasažierov. Kým v roku 2000 bolo realizovaných približne 6300 letov a odbavuje rádovo 110.000 cestu­júcich, v roku 2010 bude počet letov prevyšovať číslo 30.000, počet pasažierov sa bude blížiť k pol miliónu.

Priestory letiska

Aj keď je brnenské letisko pomerne malé, je na cestujúcich dobre pripravené. Netreba sa obávať akéhokoľvek nepohodlia či nedostatočného vybavenia letiska. Tiež celý proces odbavenia a kontroly funguje obdobne ako kdekoľvek inde.

Nízko nákladové s cieľom Brno

Brnenské letisko sa stalo cieľom aj niekoľkých nízko nákladových leteckých spoločností. Napríklad Ryanair z Brna stále ešte lieta, hoci je ponuka liniek obmedzená. Pozrieť sa s ním môžeme napríklad do Bergama, druhá linka lieta trasu Brno – Londýn Stansted. Je tak možné absolvovať túto trasu aj za niekoľko desiatok eur.

Letisková hala, autor: KirkLetisková hala, autor: Kirk

Ďalším nízko nákladovým dopravcom, ktorý ponúka linky z Brna, je SmartWings. Ten má ponuku letov podstatne širšiu, avšak musíme počítať s obmedzením pre letnú sezónu. Medzi destinácie patrí Palma de Mallorca, Heraklion, Gerona, Burgas, Kavala, Rhodos, Kos, Samos a Preveza. Podľa ponúkaných destinácií vidíme, že ide najmä o dovolenkové spo­je.

Posledným zaujímavým dopravcom je tiež novo WizzAir. Ten od 16. decembra 2010 nasadzuje tri lietadlá týždenne mieriace z Brna do londýnskeho Lutonu.

České aerolínie

Na brnianskom letisku nemôžu chýbať ani České aerolínie. Tie však lietajú iba trasu Brno – Praha. Z Prahy potom však možno už letieť takmer kamkoľvek.

Travel Service

V Brne má veľký význam prevádzka letov spoločnosti Travel Service. Ide o českú leteckú spoločnosť zameriavajúcu sa na charterové lety. Málokto potom vie, že nízko nákladové SmartWings vlastne patria pod krídla tohto charterového velikána.

Cestovatelia môžu vďaka Travel Service cestovať pohodlne aj z Moravy rovno do niekoľkých desiatok destinácií. V letných mesiacoch mieria lietadlá z Brna najmä do oblasti Stredomoria, v zimných mesiacoch potom aj do exotických končín.

Článok Letisko Brno Tuřany, ďalšie z českých medzinárodných letísk bol publikovaný 31. prosince 2012 v 11.30 v rubrike Letiská. Autorom článku je Pavla Rychtářová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...