Letisko Barcelona – El Prat, Girona a Reus

Tagy:  Španielsko, Barcelona, Katalánsko, Ryanair, Reus, Girona, El Prat de Llobregat

Sponzorované odkazy:

Letisko Barcelona – El Prat, Girona a Reus

Barcelona a teda celé Katalánsko sú dobre dostupné hlavne vďaka trom letiskám. Väčšina spojov lieta na hlavné barcelonské letisko – El Prat de Llobregat. V blízkosti metropoly sú však ešte dve ďalšie letiská – Girona smerom na severovýchod, pozdĺž pobrežia na druhú stranu potom Reus nachádzajúce sa v blízkosti Tarragony.

El Prat de Llobregat

V súčasnej dobe všetky pravidelné linky z Prahy lietajú na hlavné katalánske letisko. Nachádza sa hneď vedľa Barcelony na pobreží smerom na juhozápad. Cestujúci ale vôbec nepostrehne, že sa nachádza mimo samotného mesta, to hlavne vďaka dobrej dopravnej obslužnosti.

Oficiálny názov letiska znie Aeropuerto de Barcelona, často sa ale označuje ako El Prat, pretože sa nachádza v rovnomennej obci. Je najväčším katalánskym letiskom a druhým najväčším španielskym, hneď po madridskom Bajarasu. Niekoľko španielskych aeroliniek tu má svoju hlavnú bázu, lieta sem rad nízko nákladových leteckých spoločností, medzi ktorými sú aj dve s pravidelnou celoročnou linkou z Prahy.

Letisko má dva terminály, Terminál 1 je novým, rozľahlým terminálom, Terminál 2 je terminálom „starým“, pôvodným. Veľká časť Terminálu 2 je v súčasnej dobe uzavretá, terminál ako celok však funguje. Tu je potrebné zdôrazniť, že terminály sa nenachádzajú vedľa seba a presun medzi nimi nie je otázkou minúty. K pohybu však slúži veľmi dobre fungujúca bezplatná kyvadlová doprava.

Terminál 1 je dostupný najmä prostredníctvom siete autobusov, Terminál 2 aj vďaka vlaku, ktorý prechádza naprieč Barcelonou. V súčasnosti sa intenzívne pracuje na novej linke metra.

V Terminále 2 máme možnosť vidieť slávnu pestrofarebnú mozaiku na jednej z jeho stien. Práve táto mozaika bola klasicky zobrazovaná na fotografiách a vo filmoch. Terminál 1 je potom veľkým moderným komplexom s bohatou ponukou obchodov a služieb.

Slávna barcelonská mozaika, autor: Francesc_2000Slávna barcelonská mozaika, autor: Francesc_2000

Pri rezervácii letu nie je vôbec potrebné zohľadňovať, na aký Terminál priletíme. U oboch sú rovnaké možnosti dopravy aj parkovania.

Letisko Reus

Pri meste Tarragona ležia ďalšie letiská, ktoré slúžia najmä turistom, a to Reus. Je jedným z letísk, ktoré hojne využíva Ryanair. Z Barcelony sa na neho pohodlne dostaneme vďaka autobusovým a vlakovým linkám.

Letisko Girona

Girona alebo Gerona je ďalšie katalánske letisko, ktoré využíva rad nízko nákladových leteckých spoločností. Je celkovo väčšie a je častejším cieľom než letisko Reus. Aj toto letisko využívajú aerolinky Ryanair. Je tiež sem možné sa dopraviť vďaka vlakovej a autobusovej doprave.

Článok Letisko Barcelona – El Prat, Girona a Reus bol publikovaný 29. prosince 2012 v 11.15 v rubrike Letiská. Autorom článku je Pavla Rychtářová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...