Finnair

Tagy:  lietanie, finnair, fínsko, aerolínie, aerolinka, cestovanie, letecká doprava

Sponzorované odkazy:

Finnair

Letecké katastrofy sú síce pomerne ojedinelou záležitosťou, ale prečo sa zbytočne vystavovať nebezpečenstvu a nasadať do lietadiel s pochybnou povesťou a neslávnou minulosťou. Ďalšími z obľúbených aerolínií, na ktoré sa môžete bez obáv spoľahnúť, sú Finnair.

Fínske aerolínie boli založené už v roku 1923, majú za sebou teda istú históriu, ktorá rozhodne nie je nijako zahanbujúca. V tých dobách lietali ešte pod pôvodným názvom Aero O/Y (Aero Ltd), ten sa však v dnešnej dobe už nevyskytuje. Svoj historicky prvý let Finnair uskutočnili 20. marca 1924, a to z fínskych Helsínk do estónskeho Talinu a späť. Let prebehol úplne hladko a preto aerolíniám nestálo nič v ceste, začať so svojím podnikaním v leteckej doprave.

Dlhé roky Finnair prosperovali a držali sa na rebríčku európskych aerolínií, avšak krušné časy pre spoločnosť nastali v priebehu 2. svetovej vojny, kedy museli požičať celú polovicu svojej letovej flotily na obranu Fínska. Finnair sa však nenechali vyradiť z hry, svetovú vojnu prežili a roku 1953 slávnostne zmenili názov, ktorý poznáme aj dnes.

Autor: wikipediaAutor: wikipedia

Zlomovým okamihom sa pre spoločnosť stal rok 1975, keď do svojej leteckej flotily zaradili vtedy veľmi luxusné a populárne modely McDonnell Douglas DC-10–30, s ktorými lietajú dodnes. Ďalším oporným bodom sa potom stal rok 1999, kedy bola spoločnosť zaradená do leteckej asociácie Oneworld, ktorá združuje iba tie najlepšie letecké spoločnosti na svete.

Finnair sú v dnešnej dobe šiestimi najstaršími aerolíniami na svete, ktoré zvládli všetky úskalia a za celú dobu svojho pôsobenia ani raz neprerušili svoju činnosť. Letecká flotila obsahuje modely ako Airbus A319–100, Airbus A320–200, Airbus 321–200, A340–300, A340–31 3E, Boeing 757–200WL, Embraer 170, Embraer 190 LR a samozrejme tiež známy McDonnell Douglas MD-11.

Článok Finnair bol publikovaný 27. dubna 2014 v 07.00 v rubrike Spoločnosti. Autorom článku je Veronika Sýkorová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...