Letisko Gatwick - do Londýna ľahko a rýchlo

Tagy:  letisko gatwick, lietanie, letenky, pobyt, londýn, anglicko, výstavba, areál, lietadlo

Sponzorované odkazy:

Letisko Gatwick - do Londýna ľahko a rýchlo

Londýn je, čo sa poznávacích zájazdov týka, veľmi obľúbenou destináciou. Mesto je atraktívne nielen vďaka svojej ľadovej architektúre, ale predovšetkým vďaka anglickému jazyku, ktorý si väčšina z nás rada precvičí. Londýn je natoľko očarujúca metropola, že by vám nestačil mesiac na prejdenie všetkých pamiatok a ochutnanie miestnych pokrmov. Ak túžite uvidieť krásu niekoľkomiliónového mesta na vlastné oči, prestaňte váhať a rozbehnite sa v ústrety dobrodružstvu. Pre väčšinu z nás je známe letisko Heathrow, kde obvykle pristávajú pravidelné linky. Niektoré nízko nákladové spoločnosti sa však zamerali na menšie, ale nie menej atraktívne, ako je aj letisko Gatwick.

Letisko Gatwick je druhé najrušnejšie v Anglicku, autor: Stephen Walford photographyLetisko Gatwick je druhé najrušnejšie v Anglicku, autor: Stephen Walford photography

Letisko sa nachádza necelých 46 kilometrov južne od centra hlavného mesta, čo nie je práve blízko, ale málokto vie, že je Gatwick druhým najrušnejším letiskom Anglicka a 25. najväčším letiskom sveta. Areál vznikol roku 1890 a jeho názov pochádza z oblasti, v ktorej leží. Aj napriek tomu, že pôvodné zámery stavby boli za účelom letiskových plôch, počas prvej svetovej vojny sa tu konali dostihové preteky. Tie však po skončení vojny nemali veľký ohlas, preto tu opäť vzniklo letisko, ktoré funguje dodnes. Z počiatku letisko slúžilo skôr nákladným prepravám vnútri štátu, po roku 1936, čiže tesne pred začiatkom druhej svetovej vojny sa linky rozšírili aj do Európy. Po vojne letisko podstúpilo rozsiahlu rekonštrukciu, ktorá vyšla na 320.000 €. Vďaka tejto vysokej sume bolo letisko na nejaký čas uzavreté. Letisko Gatwick sa okrem iného pýši aj priamou železničnou dopravou. Dlhé roky tak zastávalo prvé miesto v oblasti priamej dopravy.

Letiskový areál má dve odbavovacie haly a to severnú a južnú, ktoré sú prepojené dopravným systémom. Prvá, severná strana bola postavená v rokoch 1983 až 1988. Táto akcia sa stala najväčšou Londýnskou udalosťou 90. rokov. Južná časť je o niečo mladšia, avšak ich architektúra a vybavenie sú si veľmi podobné.

Plány do budúcnosti má letisko pomerne veľké. Roku 2019 je naplánovaná ďalšia rekonštrukcia s myšlienkou rozšírenia areálu. Vzhľadom k faktu, že je Gatwick jediné rušné letisko s jedinou pristávacou plochou, špekuluje sa o vytvorenie plochy ďalšej. Týmto krokom by sa urýchlila doprava a rozšírili sa výhodné charterové lety.

Do Londýna ľahko a rýchlo, autor: Doug88888Do Londýna ľahko a rýchlo, autor: Doug88888

Článok Letisko Gatwick - do Londýna ľahko a rýchlo bol publikovaný 16. prosince 2013 v 06.45 v rubrike Letenky. Autorom článku je Veronika Sýkorová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...