Letecké simulátory - skúste si úlohu pilota na vlastnej koži

Tagy:  letecký simulátor, lietadlá, lietanie, pilotovanie, cestovanie, model lietadla, kokpit, pilot

Sponzorované odkazy:

Letecké simulátory - skúste si úlohu pilota na vlastnej koži

Letecký simulátor je slovo, ktoré mnohým pravdepodobne nič nehovorí a vzbudzuje mnoho otázok. Pod pojmom letecké simulátory si môžeme predstaviť širokú škálu vecí. Mnohí si predstavujú počítačové hry, kde sa hráč stane pilotom zvyčajne bojovej stíhačky, alebo pilotom civilného lietadla alebo vrtuľníka. Ďalšou kategóriou sú letecké simulátory ktoré majú navodiť skutočné prostredie lietadla a používajú sa k výcviku budúcich pilotov. Čo sa týka herných simulátorov ich vývoj prekonal veľké zmeny. Čo sa týka predovšetkým grafiky, tá dnes navodzuje veľmi realistické prostredie. Na trhu je veľké množstvo takýchto herných simulátorov a niektoré sú ponúkané zadarmo.

Čo sa týka leteckých simulátorov, ktoré sa používajú na výcvik pilotov, sú to technicky veľmi sofistikované zariadenia, ktoré navodzujú skutočne veľmi realistické prostredie, dokonca sú schopné navodiť aj pocit vzdušných turbulencií. Toto možno vytvoriť pomocou systému hydraulických prvkov. Takéto zariadenie je však veľmi drahé a dovoliť si ich môžu iba finančne dobre zaistené organizácie. Veľké aerolinky, vojenské letectvo má určite kvalitnejšie vybavenie, než malý aeroklub.

Letecký simulátor je rovnaký ako naozajstné lietadlo, autor: filip pertaLetecký simulátor je rovnaký ako naozajstné lietadlo, autor: filip perta

Do akého kokpitu teda najskôr zasadnúť? Pri výbere leteckého simulátora budú hrať hlavnú úlohu vaše preferencie, či máte bližšie k moderným prúdovým stíhačkám, k bojovým lietadlám druhej svetovej vojny, alebo k najstarším bojovým lietadlám prvej svetovej vojny. Ak ste pre nejakú z týchto možností už vopred rozhodnutý, príde na rad ďalšie dôležité kritérium a to hardwarové nároky. Leteckých simulátorov existujú desiatky, od tých jednoduchších až po náročné, ktoré vyžadujú high-endové zostavy. Vymenovanie všetkých by bol beh na dlhú trať, ale nájdete ich na internetových stránkach po zadaní hesla „letecké simulátory“.

Rovnako ako pred každým skutočným letom, aj na simulátore musíte najprv absolvovať predletovú prípravu. Budete oboznámený s typom lietadla, ktorý ste si vybrali, a budú vám poskytnuté informácie o jeho riadení. V kabíne, ktorá je vernou kópiou skutočného lietadla, s vami bude skúsený inštruktor. Ten vám bude počas vzletu, letu samotného aj pristátia dávať inštrukcie ohľadom riadenia a vysvetlí vám všetko, čo s riadením dopravného lietadla súvisí.

Skúste si pilotovanie lietadla, autor: maine volumeSkúste si pilotovanie lietadla, autor: maine volume

Článok Letecké simulátory - skúste si úlohu pilota na vlastnej koži bol publikovaný 10. prosince 2013 v 06.30 v rubrike Letenky. Autorom článku je Veronika Sýkorová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...