Limity pre batožinu

Tagy:  hmotnosť batožiny, kilogramy, preprava, lietanie, letisko, letenky

Sponzorované odkazy:

Limity pre batožinu

Letecká preprava je pre väčšinu z nás tým najpohodlnejším spôsobom prepravy a zhodneme sa aj na tom, že rozhodne najrýchlejším a najbezpečnejším. Skrátka a dobre, ak sa chceme dostať na dovolenku, lietadlo býva tým najlepším riešením. Avšak aj tento variant transportu má svoje pre a proti, medzi ktoré patria napríklad rôzne letiskové opatrenia, limity, prísne predpisy a podobne. Lietadlo jednoducho nie je „nafukovacie“ a preto si so sebou môžete vziať len určité veci, ktoré musia spĺňať vopred dané hmotnosti batožiny.

Hmotnosť batožiny

Všetka batožina, ktorú si so sebou plánujete na dovolenku zobrať, okrem príručnej, musí spĺňať limit 20 kilogramov. Keď v letiskovej hale zistíte, že vaše kufre vážia viac, môžete sa dostať do veľmi nepríjemnej situácie, kedy vás zamestnanci letiska požiadajú o zníženie hmotnosti batožiny, ktoré by spočívalo vo vyhodení niektorého predmetu z obsahu. Ak dopredu viete, že budete potrebovať prepraviť viac vecí, ktoré rozhodne nespĺňajú dvadsať kilogramový limit, kúpte si dopredu dodatočnú hmotnosť, ktorá vám problém pomôže vyriešiť. Túto službu si môžete u väčšiny leteckých spoločností objednať a následne zaplatiť online.

Rozloženie hmotnosti

Aby ste splnili hmotnostný limit 20 kilogramov, je tu možnosť rozloženia gramáže podľa osôb, s ktorými cestujete. Napríklad ak máte viac vecí, než váš partner, môžete do jeho cestovného kufra pridať pár predmetov z toho svojho, čím znížite hmotnosť a zároveň efektívne využijete kapacitu oboch vašich batožín.

Ako je to s hmotnosťou batožiny?, autor: cosmoliteAko je to s hmotnosťou batožiny?, autor: cosmolite

Čomu venovať pozornosť

Niektorí ľudia sa snažia letiskové predpisy obísť, ale vo výsledku môžu tvrdo naraziť. Tieto odporúčania si preto vezmite k srdcu a pri ďalšej ceste sa nimi radšej riaďte.

  1. Maximálna možná hmotnosť batožiny je síce 20 kilogramov, ale v niektorých prípadoch vám letisková kontrola môže uznať aj 23 kilogramov. Akonáhle však vaša batožina bude ťažšia, počítajte s tým, že budete požiadaný o zníženie hmotnosti.
  2. Malým deťom, ktoré cestujú s vami, nie je prisudzovaná žiadna hmotnosť, čiže nemajú nárok na svoju osobnú batožinu. Všetky ich veci preto musia byť vo vašom kufri a spadajú pod daný limit hmotnosti, čiže 20 kilogramov.
  3. So sebou na palubu lietadla si môžete vziať jednu príručnú batožinu, ak trváte na tom, že ich potrebujete viac, budete požiadaný o zaplatenie manipulačného poplatku, ktorý môže byť v rozmedzí od 30 € až po čiastku 80 €. Rozmyslite si preto, či vám „vo vzduchu“ nestačí len to najnutnejšie.

Článok Limity pre batožinu bol publikovaný 7. listopadu 2013 v 08.00 v rubrike Lietanie. Autorom článku je Veronika Sýkorová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...