Letisko Budapešť - cestujte s pocitom bezpečia a pohodlia

Tagy:  História, doprava, Terminál, Taxislužby

Sponzorované odkazy:

Letisko Budapešť - cestujte s pocitom bezpečia a pohodlia

Jedno z piatich maďarských letísk Ferihegy patrí k najrušnejším letiskám v krajine. Nachádza sa na okraji hlavného mesta Budapešť a ponúka medzinárodné spojenie prevažne v Európe, ale aj v Afrike a Severnej Amerike. Supermoderné terminály cestujúcim poskytujú bežné služby v podobe kaviarní, obchodíkov, parfumérií či taxislužieb.

Nádherné centrum Budapešti, autor: Lepeltier.ludovicNádherné centrum Budapešti, autor: Lepeltier.ludovic

História

Prvotná myšlienka na výstavbu obrieho letiska Budapešť sa zrodila už v roku 1938. Vtedajší návrhár Karola Dávid Jr. si vysníval podobu budovy vyzerajúcu ako lietadlo, vďaka jeho bleskurýchlej práci boli architektonické návrhy dokončené za necelé 4 roky a stovky robotníkov tak začali s neľahkou úlohou. Avšak stavba nemala ideálne načasovanie, vďaka vojne a následnej sovietskej okupácii bolo letisko značne poškodené a do terajšej podoby podstúpilo mnoho úprav a rekonštrukcií. Dnes predstavuje špičkové, metropolitné letisko s množstvom služieb, ktoré s hlavným mestom Budapešť spája 16 km dlhá rýchlostná cesta.

Čo letisko ponúka?

Cestujúcim letisko ponúka prevažne Boeing 742, Antonov An-124, Antonov An-225 a lietadlá značky Airbus, tieto lietadlá vás bezpečne dopravia do cieľovej stanice a vďaka pravidelným bezpečnostným kontrolám zaisťujú komfort a stabilitu. Letisko je vybavené dvoma pristávacími a dvoma vzletovými dráhami s dĺžkami 3707 a 3010 metrov.

Moderné letisko v Budapešti patrí k najrušnejším letiskám celej Európy, autor: RaymondModerné letisko v Budapešti patrí k najrušnejším letiskám celej Európy, autor: Raymond

Letisková doprava

Do Budapešti sa z letiska dopravíte z jedného z dvoch terminálov. Ak parkujete na letiskovom parkovisku, pripravte si väčšiu hotovosť, cena parkovného je totiž na týždeň necelých 40 €.

Terminál 1

V prípade, že uprednostňujete cestu vlakom, poslúži vám terminál 1. Približne 200 m od východu na vás čaká zastávka, na ktorej vlak zastavuje skoro 4× za hodinu, jazda do centra metropole vám zaberie cca pol hodiny a vyjde vás na priaznivých 1,5 €. Pohodlný a lacný variant vlakovej prepravy sa isto iste vyplatí.

Terminál 2

Ak šetríte každé euro, zvoľte kombináciu autobus-metro. Priamo na letisko nasadnete v Budapešti. Ak si zaplatíte celodenný lístok za 6 €, môžete precestovať celé hlavné mesto, tiket totiž platí na všetky dopravné prostriedky mimo minibus a taxi.

Taxislužby

Taxíky v metropole majú žlté poznávacie značky. Sadzby sa určujú tak ako v Slovenskej republike za hodinu, ale tu sú ceny oveľa nižšie. Ak si objednáte taxi cez telefón, suma je výrazne lacnejšia.

Interiér letiska bol navrhnutý už v roku 1938 architektom Károlom Dávidom, autor: Uzo19Interiér letiska bol navrhnutý už v roku 1938 architektom Károlom Dávidom, autor: Uzo19

Článok Letisko Budapešť - cestujte s pocitom bezpečia a pohodlia bol publikovaný 29. března 2013 v 09.15 v rubrike Letenky. Autorom článku je Veronika Sýkorová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...