Letisko Praha-Kbely

Tagy:  Letisko Praha-Kbely, Praha-Kbely, Kbely

Sponzorované odkazy:

Letisko Praha-Kbely

Letisko Praha-Kbely je vojenské letisko v severovýchodnej časti Prahy, tzv. Kbely. Čiastočne sa nachádza aj na území Hloubětína a Vysočan. So stavbou letiska sa začalo v roku 1918, a to vďaka jeho výhodnej polohe blízko Prahy, avšak dostatočne ďaleko od obývaných častí. Už v decembri toho istého roku odtiaľto odleteli aj prvé lietadlá. Toto letisko bolo zároveň prvým plnohodnotným letiskom vybudovaným u nás po prvej svetovej vojne. Pred ním bolo len letisko v Chebe, ktoré bolo postavené ešte za habsburskej monarchie a dočasné letisko neďaleko Strašnic. Novo otvorené letisko v Prahe-Kbelích sa stalo centrom letectva u nás, a to až do roku 1937, kedy bolo vybudované letisko v Ruzyni. V roku 1928 tu bola vybudovaná vodárenská veža, ktorá v areáli letiska stojí dodnes, a ktorá predtým slúžila ako maják. Podľa vtedajších údajov mala svietivosť ako jeden milión sviečok. V roku 1933 sa na tomto letisku uskutočnil letecký deň, keď sa vôbec prvýkrát v histórii Československa predviedli akrobatickí letci.

Maják a vodárenská veža, autor: Ota NovotnýMaják a vodárenská veža, autor: Ota Novotný

Vojna

Na začiatku vojny bolo letisko medzi prvými obsadenými v Čechách. Nacisti ho premenili na dielne a dopravné letisko. Protinacistickí Angličania podnikali na v tej dobe už nemecké letisko nálety, najväčší bol 25. marca 1945. Po vojne a po návrate českých bojovníkov zo ZSSR a z Anglicka bolo letisko zrekonštruované a zmenené na vojenské dopravné letisko. Nielen letectvom je však toto letisko známe. V roku 1923, konkrétne 18. mája o 20:15 odtiaľto začalo vysielať Radio Praha. To sa stalo po BBC druhým rádiom v Európe s pravidelným rozhlasovým vysielaním.

Súčasnosť

Od roku 1994 je letisko Praha-Kbely sídlom šiestej základne dopravného letectva. Pri letisku ďalej funguje Vojenský technický ústav letectva a protivzdušnej obrany (od roku 1922) a letecké múzeum Kbely (od roku 1968). 1.7.2003 bola základňa premenovaná na 24. základňu dopravného letectva T. G. Masaryka. Tá slúži na prepravu: príslušníkov AČR, vojenských misií, a to ako na území ČR, tak aj mimo územia ČR, ústavných činiteľov ČR a zahraničných štátnych delegácií podľa rozhodnutia MO ČR, špeciálnych letov – verzia MEDEVAC v rámci NATO, pre potreby zdravotníckej služby ČR – transplantančný program (LZS a SAR), špeciálne lety vzdušného prieskumu, fotografického snímkovania, letecké laserové skenovanie a obletov prostriedkov RTZ letectva. (Prevzaté zo stránok 24. základne dopravného letectva TGMasaryka, www.zdl.army.cz).

Maják a vodárenská veža, autor: Ota NovotnýMaják a vodárenská veža, autor: Ota Novotný

Článok Letisko Praha-Kbely bol publikovaný 9. února 2013 v 09.45 v rubrike Letiská. Autorom článku je Barbora Keprdová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...