Fóbia z lietania - ako sa jej zbaviť?

Tagy:  lietadlo, lety, letenky, cestovanie, strach z lietania, fóbie

Sponzorované odkazy:

Fóbia z lietania - ako sa jej zbaviť?

Lietanie je pre väčšinu z nás príjemným koníčkom už len preto, že sa prostredníctvom lietadla dopravíme do cieľovej stanice na dovolenku, ktorú potrebujeme po namáhavom roku ako soľ. Avšak verte alebo nie, veľa ľudí počas letu prechádza neopísateľnými mukami, ktorých sa roky nemôžu zbaviť. Lietanie, ako veľa iných faktorov spôsobuje nepríjemné fóbie, ktoré môžu vyústiť až v hysterické záchvaty nielen počas letu.

Zostáva ľudskou prirodzenosťou, považovať let vo výške 10 kilometrov za nebezpečný. Nie je to prostredie, na ktoré je človek zvyknutý a na ktoré bol konštruovaný. V prvom rade je teda potrebné povedať, že strach z lietania je úplne prirodzenou reakciou a netreba sa kvôli nemu nejako zvlášť hanbiť. Pomerne často sa letectvo zmieňuje ako najbezpečnejšia forma prepravy osôb, čo veľa skeptických jedincov spochybňuje – pohyb v spomínaných vysokých výškach a rýchlostiach jednoducho nepovažujú za bezpečný. Ide však o to, že do letectva sa investuje mnohonásobne viac než do iných foriem prepravy a nároky na bezpečnosť sú u lietadiel omnoho vyššie ako u autobusov. Na rozdiel od niektorých iných foriem prepravy je tiež u letectva zrejmá vysoká miera profesionalizácie, kedy sa do kokpitu lietadla nedostane začiatočník a kedy sú vstupné skúšky pre takýchto pilotov veľmi náročné a podrobné. Ak teda cítite na palube strach, akousi hlavnou myšlienkou, ktorá by vám mala priniesť trochu pokoja, je že letectvo je veľmi bezpečné a tiež že piloti sú profesionáli – nehľadiac na to, že ak budú riskovať, nebudú riskovať len váš život, ale aj svoj.

Lietanie je najbezpečnejší dopravný transport, autor: bruxelesLietanie je najbezpečnejší dopravný transport, autor: bruxeles

Mnohí ľudia tvrdia, že u nich strach začne už na letisku. Sú to miesta hektické, neustále tu rušia rôzne oznámenia o meškaní a je pochopiteľne dosť nepríjemné, že sa tu musí dlho čakať na náš let. Niektoré letiská majú zvláštne vyhradené miesta, ktoré sa snažia nepripomínať letisko. Sú tu rôzne sedačky a stoly a podobne. U iných ľudí sa strach, či dokonca fóbia vyskytuje pri vstupe na palubu. Okrem samotného strachu z lietania totiž tiež niektorí ľudia môžu trpieť klaustrofóbiou, čo sa prejavuje vo zvýšenom srdcovom tepe a potení. Je otázkou, čo vo vás vlastne strach prejavuje – ak to ale sú skôr stiesnené priestory lietadla ako samotný let, môže byť problém práve tu.

Niekedy tiež postačí kratší rozhovor so stewardom či pilotom, ktorí vás upokojí o úplnej bezpečnosti lietadla, vy sa potom budete cítiť uvoľnenejšie, na let ľahko zabudnete. Počas letu skúste zaspať, prečkáte tak nepríjemné turbulencie a dlhú cestu.

Článok Fóbia z lietania - ako sa jej zbaviť? bol publikovaný 4. prosince 2013 v 06.15 v rubrike Letenky. Autorom článku je Veronika Sýkorová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...