Čo so sebou do lietadla a čo nie?

Tagy:  lietadlo, letisko, letiskové kontroly, paluba lietadla, kokpit

Sponzorované odkazy:

Čo so sebou do lietadla a čo nie?

Čaká vás dlhý let do neznáma a vy premýšľate, čím si spríjemniť cestu a či si so sebou vôbec môžete zabaliť vaše obľúbené pochutiny, pitie a knihu? Tu máte rady a tipy, čo si na palubu lietadla môžete pokojne priniesť a čo radšej nechajte doma alebo v kufri batožiny.

Každé letisko a každá letecká spoločnosť má trochu iné podmienky toho, čo si cestujúci nesmie a smie vziať do lietadla. Preto pred balením kufrov rozhodne navštívte stránky spoločnosti, s ktorou letíte a prečítajte si bezpečnostné pravidlá. Ak letíte na zájazd s cestovnou kanceláriou, informácie by vám mala poskytnúť aj ona. Predpisy pre leteckú dopravu sa neustále sprísňujú najmä kvôli bezpečnosti. Tento trend zatiaľ nevyzerá, že by sa niekedy v blízkej dobe obrátil.

Čo nechať doma

Do kokpitu lietadla si určite pribaľte tekutiny, ale len sto mililitrov na osobu a v špeciálnom mikroténovom vrecúšku. Avšak čo si zaručene nesmiete vziať sú ostré predmety a bezpochyby strelné zbrane. Tiež potom krémy, pleťové mlieka a oleje, parfumy, gély, šampóny a kondicionéry na vlasy, nádoby pod tlakom vrátane peny na holenie, penových tužidiel, ďalších penových prípravkov a deodorantov a zubnej pasty. Berte tieto informácie ako kľúčové, môže sa vám totiž stať, že o veci prídete.

Letiskové kontroly sú prísne, autor: saparriLetiskové kontroly sú prísne, autor: saparri

Čo si vziať môžete

V príručnej batožine, ktorú si so sebou budete brať do lietadla, môžete mať veci potrebné zo zdravotných dôvodov, ako sú lieky alebo dojčenská strava. Lieky majte pre istotu v originálnom balení. Okrem toho si samozrejme so sebou do lietadla môžete vziať knižku, ktorá vám spríjemní let. Povolená je aj elektronika, ako je mobilný telefón alebo mp3 prehrávač – avšak pozor, ich používanie je dovolené až po tom, čo lietadlo naberie potrebnú výšku. Ale o tom vás bude informovať kapitán lietadla.

Počúvajte kontroly

Rozhodne s pracovníkmi neskúšajte zjednávať! Bohužiaľ väčšinou tieto veci musíte bez milosti vyhodiť, často sa tak vyhadzujú aj pomerne drahé veci – vreckové nože, nožnice či parfumy. Jedinou vašou záchranou môže byť vrátiť sa späť do haly letiska a predmet odovzdať príbuzným, ak vás napríklad odvážali na letisko alebo nájsť pobočku pošty a nechať si predmet zaslať domov.

Než prídete na letisko, prečítajte si pokyny, autor: steven mchanaganNež prídete na letisko, prečítajte si pokyny, autor: steven mchanagan

Článok Čo so sebou do lietadla a čo nie? bol publikovaný 3. prosince 2013 v 06.15 v rubrike Lietanie. Autorom článku je Veronika Sýkorová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...