Je lietania lietadlom bezpečné?

Tagy:  Lietadlo, bezpečný let, auto, cestovanie, spoločnosť, veľké lietadlo, malé lietadlo, tehotenstvo, havária, nehoda

Sponzorované odkazy:

Je lietania lietadlom bezpečné?

Ak máte radi cestovanie a nepotrpíte si na stanovanie a kempovanie v našich končinách, iste ste mnohokrát museli využiť leteckú dopravu. Niektorí ľudia lietanie doslova milujú, iní sa však stretávajú s neistotou, nepríjemným pocitom v bruchu či dokonca s panickou hrôzou, ktorá mnohokrát dokáže jedinca psychicky zdeptať. Či už patríte k prvému alebo druhému typu ľudí, otázkou stále zostáva, či je lietanie lietadlom vlastne bezpečné…

Auto verzus lietadlo

Isté štúdie dokazujú, že pri ceste automobilom je ďaleko väčšia pravdepodobnosť nehody, ako počas letu. To je síce pravda, avšak stále sa stretávame s istým „ale“, pretože autonehoda môže byť vážna a dokonca smrteľná, lenže mnohokrát dopadne s ľahkým otrasom mozgu či zlomenou rukou. Naproti tomu letecká katastrofa v deväťdesiatich deviatich percentách prípadov znamená istú smrť všetkých prítomných pasažierov. Optimista by povedal, že nie je smoliar, aby ho postihla tragédia tohto typu, turista trpiaci fóbiou z lietania si pomyslí, že pri jeho šťastí v havarovanom lietadle bude sedieť práve on a radšej sa obráti na automobil.

Väčšie lietadlá eliminujú možné nehody, autor: wizzairVäčšie lietadlá eliminujú možné nehody, autor: wizzair

Nonstop lety

Letecká spoločnosť Airsafe.com prišla s faktom, ktorý sa zdá byť pomerne rozumný. Jeho znenie hlása, že väčšina leteckých havárií sa stane počas vzletu alebo pri pristávaní. Aby ste eliminovali možnosť účasti na nehode, obmedzte množstvo prestupov a radšej lietajte nonstop letmi.

Väčšie lietadlá

Jednoznačne bezpečnejším spôsobom prepravy je cestovanie s čo najväčším lietadlom. Malé lietadlá mnohokrát vďaka lenivosti aerolínií neprejdú kontrolou, čím ste vystavení budúcim problémom. Čím väčšie lietadlo si vyberiete, tým máte väčšiu šancu doletieť do cieľa v poriadku a pokojne. Nielen, že veľké prepravovadlo je väčšinou dôkladne preverené, ale vzhľadom k svojej veľkosti je vo vzduchu stabilnejšie a pre pasažierov pohodlnejšie.

Tehotenstvo

Cesta lietadlom, ani na väčšie vzdialenosti, nie je až do 36. týždňa žiadny problém, ak tehotenstvo prebieha normálne. Nastávajúce mamičky by ale nemali lietať príliš často. Od 28. týždňa tehotenstva by mali mať so sebou lekársku správu obsahujúcu aj predpokladaný dátum pôrodu, prípadne sa informovať o podmienkach prepravy u danej leteckej spoločnosti. Nastávajúca mamička by nemala zabúdať ani na zdravotné poistenie, ktoré v tomto štádiu tehotenstva niektoré poisťovne neposkytujú.

Tehotné ženy cestovať lietadlom môžu, ale nemali by zabúdať na poistenie, autor: sapariTehotné ženy cestovať lietadlom môžu, ale nemali by zabúdať na poistenie, autor: sapari

Článok Je lietania lietadlom bezpečné? bol publikovaný 11. června 2013 v 06.45 v rubrike Letenky. Autorom článku je Veronika Sýkorová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...