Schengenský priestor alebo Schengen na letiskách

Tagy:  Schengen, Schengenský systém, Schengenský priestor, letisko, kontroly, hranice

Sponzorované odkazy:

Schengenský priestor alebo Schengen na letiskách

Česká a Slovenská republika sa stala súčasťou Schengenského systému.

České aerolínie, autor: Ingy The WingČeské aerolínie, autor: Ingy The Wing

Čo je to Schengenský priestor?

Schengenský priestor je územie, v ktorom môžu turisti a cestujúci voľne prekračovať hranice bez toho, aby pritom museli prechádzať hraničnou kontrolou a dokladať svoje cestovné pasy. Tento systém funguje už od roku 1985. V dnešnej dobe je do Schengenského systému zapojených stále viac a viac krajín.

Letisko Praha Ruzyně, autor: wtrtwnguyLetisko Praha Ruzyně, autor: wtrtwnguy

Schengen

Schengenský priestor sa dá pomenovať aj skrátene Schengen. Viete, ako tento názov vznikol? Schengen je malá dedina v Luxembursku, v ktorej bola Schengenská dohoda podpísaná. A pýtate sa, prečo vybrali práve dedine v Luxembursku? Táto dedina bola vybraná symbolicky, pretože práve u nej sa stretávajú hranice troch štátov – Nemecka, Francúzska a Luxemburska. Vďaka tomuto činu nesie onen systém názov Schengenský.

Slovenská republika

Slovenská republika vstúpila do Schengenského priestoru v noci z 20. na 21. decembra 2007. Od tej doby prestali na letiskách pasové kontroly v rámci celého schengenského priestoru. Ak sa chystáte napríklad do Kanady, USA alebo napr. do Austrálie, počítajte s dôkladnou pasovou a hraničnou kontrolou.
V Čechách je zatiaľ 5 letísk, ktoré sú schopné zaistiť lety aj do krajín mimo schengenský priestor. Ide o letisko Praha Ruzyně, Brno-Tuřany, Ostrava-Mošnov, Pardubice a Karlovy Vary. Letisko Praha Ruzyně dokonca vystavalo aj nový terminál č. 2, ktorý je špeciálne určený na lety v rámci Schengenského priestoru.
Hovoríte si, ako to bude teda s colnou kontrolou? Na všetkých spomenutých letiskách naďalej zostane colná kontrola, ktorá bude stále kontrolovať tovar a batožinu, ak poletíte mimo krajiny EÚ. Naďalej tak bude zaistená kontrola všetkých letov aj na schengenskej hranici.

Letisko Schengenského priestoru, autor: PhillipCLetisko Schengenského priestoru, autor: PhillipC

Potrebujem Schengenské vízum?

Schengenský systém nám dovoľuje cestovať na území Schengenského priestoru bez zdĺhavých kontrol a rôznych formalít. Hranice medzi územiami de facto neexistujú. Aj na nich sa však môžu objaviť rôzne kontroly, keď je to nutné, napríklad počas Majstrovstiev sveta a pod.
To isté platí aj pre cudzincov, ktoré majú tzv. schengenské vízum. Toto vízum im dovoľuje vstúpiť do jednej z krajín Schengenu a následne cestovať aj do ostatných krajín Schengenského priestoru.

Kontroly na letiskách

Kontroly pred nástupom na vnútroštátny alebo schengenský let sa obmedzujú len na kontrolu palubnej vstupenky (letenky), preukazu totožnosti (pasu alebo občianskeho preukazu) a batožiny. Tieto formálne kontroly tak urýchlili a uľahčili lety v rámci schengenského priestoru.

Článok Schengenský priestor alebo Schengen na letiskách bol publikovaný 6. ledna 2013 v 13.30 v rubrike Lietanie. Autorom článku je Mgr. Eva Arnicanová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...