Letový dispečer - o koho sa vlastne jedná?

Tagy:  letový dispečer, dispečing, lietadlo, lietanie, cestovanie, komunikácia

Sponzorované odkazy:

Letový dispečer - o koho sa vlastne jedná?

Cestovanie sa pre mnoho ľudí stalo neuveriteľne zábavným koníčkom, ktorý v prípade dostatku financií praktizujú, ako to len ide. Letecké spoločnosti sú si toho faktu vedomé a preto sa snažia svojim zákazníkom vyjsť čo najviac v ústrety, aby využívali ich služby. My tak môžeme odcestovať do zahraničia za vcelku príjemné peniaze a lietadlo pre nás nie je zďaleka takou senzáciou, ako tomu bolo v predchádzajúcich rokoch. Akonáhle nastúpime do kokpitu lietadla, umiestnime starostlivo svoju batožinu, pripravíme si pásy a potom pozorne načúvame pokynom skúsenej letušky, ktorá sa snaží v prípade havárie predísť katastrofe. Toto všetko je samozrejmosťou, ale premýšľali ste niekedy, akú úlohu má vlastne letiskový dispečer a ako veľmi je počas nášho letu dôležitý? Nielen, že je naozaj potrebný, ale čudujte sa, alebo nie, je nenahraditeľný.

V prvom rade treba prestať zamieňať pojem dispečer letovej prevádzky a riadiaci letovej prevádzky, pretože tieto úlohy sú rozdielne. Letový dispečer je zamestnanec leteckej spoločnosti zaisťujúci každodenný chod prevádzky danej spoločnosti s ohľadom na plánovanie letu a jeho monitorovanie. Ešte máte pocit, že práca dispečera nie je nijako zásadná? Bez jeho schopností a predovšetkým poznatkov by sme do Egypta za morom skrátka nemohli odcestovať.

bez letového dispečera nemožno vzlietnuť, autor: phoenix_east_aviationbez letového dispečera nemožno vzlietnuť, autor: phoenix_east_aviation

Letový dispečer nie je len tak niekto, kto si povedal, že by ho to bavilo, tak to skúsi. Aby ste na tejto pozícii uspeli, musíte zložiť niekoľko náročných fyzických i teoretických skúšok, ktoré sa realizujú na leteckom úrade na území Slovenskej republiky. Informácií, ktoré sa budúci pracovník leteckého dispečingu musí naučiť je také množstvo, že vám náhle maturitná skúška príde ako zlý vtip. Absolvovanie skúšky je prvá vec, avšak ďalším artiklom potrebným pre nástup do leteckej spoločnosti je dostatočná prax, ktorú si jedinec musí zariadiť počas výučby.

A aké sú konkrétne povinnosti letového dispečera? Tak v prvom rade má na starosti kompletné naplánovanie daného, prideleného letu. Spolu s tým samozrejme súvisí všetka koordinácia okolo letu a pomoc pilotom pri plánovaní letu. V neposlednom rade musí dispečer sledovať let od štartu po pristátie a všetko dôkladne monitorovať.

Článok Letový dispečer - o koho sa vlastne jedná? bol publikovaný 17. prosince 2013 v 06.00 v rubrike Letenky. Autorom článku je Veronika Sýkorová. Pre diskusiu slúži komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...